Kategorie:

Okno w pokoju dziecka – czy pomaga w nauce?

Dobrze oświetlony pokój dziecięcy ma mnóstwo zalet i warto dobrze wykorzystać okno znajdujące się  w pomieszczeniu. Naturalne światło poprawia samopoczucie, sprawia, że wnętrze nie wydaje się mroczne i zabałaganione. Okno w pokoju dziecięcym sprawia, że nauka przy świetle dziennym jest przyjemniejsza, niżeli przy lampce biurkowej, ponadto okno przydaje się, aby przewietrzyć pomieszczenie podczas przerwy w zabawie i przed snem.

Okno w pokoju chłopięcym

Najbardziej popularną paletą barw w pokojach chłopięcych są odcienie: niebieskiego, zielonego i szarego. Często wybierane są intensywne kolory, które przytłaczają niewielkie pokoiki, jednak okno w pomieszczeniu może zneutralizować uczucie, że metraż wnętrza się zmniejszył. Podobnie rozwiążą problem jasne meble w połysku. Zarówno nasycone odcienie, jak i ciemne zdecydowanie lepiej wyglądają w dobrze oświetlonych naturalnym światłem wnętrzach, które są umeblowane jasnymi systemami mebli.

Korzystaj ze słońca

Biurko pod oknem wydaje się oklepanym schematem w pokoju ucznia, jednak naturalne światło słoneczne jest niezastąpionym kompanem do nauki. Jego barwa jest neutralna i nie drażni oczu, które są zmuszane do ciężkiej pracy podczas pisania, czytania i patrzenia na ekran komputera. Gdy źródłem światła jest jedynie żyrandol lub lampka biurkowa, oczy są zmuszone do potężnego wysiłku, który je osłabia. Nieodpowiednio dobrana barwa żarówki także ma wpływ, nie tylko na zmysł wzroku, ale także na samopoczucie, efektywność zapamiętywania i koncentrację. Zbyt ciepła barwa obierana jest jak sygnał do odpoczynku i relaksu, dlatego odpowiednie jest światło chłodne, które nie przekłamuje kolorów. Warto także zwrócić uwagę na intensywność żarówki, aby była możliwie najbardziej zbliżona do naturalnego światła, ponieważ od zbyt „mocnego” źródła światła na biurku szybko męczą się oczy.

Świetna zabawa!

Okno w pokoju chłopięcym doskonale także sprawdza się podczas zabaw! Można je dekorować naklejkami okiennymi, w Święta Bożego Narodzenia ozdobić sztucznym śniegiem, wymyślić zabawę z przyssawkami, bądź na takowej zamontować kosz, aby rzucać do niego pluszową piłeczką. Okna warto wyposażyć w rolety lub zasłony, przez które nie będzie raziło światło, zwłaszcza jeśli naprzeciwko znajduje się łóżko dziecięce.