Zima, zima, zima… Pada, pada śnieg!

Grudzień to magia, której i my co roku ulegamy! Bez względu na to, jak bardzo inny jest ten rok, grudzień nie został nam skradziony, a zima nadchodzi! Oprócz tego, że to czas uwielbiany przez wszystkich – starszych i młodszych – czas magii świąt, to też czas podsumowań i planów. Czas kiedy możemy pomyśleć, oderwać się bezkarnie od codzienności i cieszyć sobą. Sobą i rozpoczynającą się zimą. Zróbmy to!

Magia świąt

 

Grudniowy czas jednoznacznie kojarzy nam się ze świątecznym, miłym i ciepłym rozgardiaszem. Prezenty, świąteczne ozdoby, pierwszy śnieg i mnóstwo, mnóstwo pozytywnych emocji naszych maluszków, dla których święta to chyba najbardziej magiczny czas w roku! Jak go wykorzystać? Podpowiadamy w 5 punktach!

 

 1. Upieczcie wspólnie pierniczki! Tak, początek grudnia to idealny moment na świąteczne wypieki – te przecież muszą dojrzeć w kolorowych puszkach, wielokrotnie podjadane cichaczem przez domowników! Drugi piernikowy etap jest jeszcze przyjemniejszy – zdobienie. Frajda nie tylko dla dzieci, ale całej rodziny. Postawcie w tym roku na rodzinne wypieki i kolorowe zdobienia! niech poniesie Was fantazja!
 2. Ozdoby hand made! Nic tak nie cieszy, jak własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne! By je wykonać naprawdę nie potrzebujecie wiele. Wystarczy kilka szyszek, gałązki choinki, jutowy sznurek, świeczki, kolorowy papier i inne elementy plastyczne! Co możecie zrobić?

– szyszkowe bombki na choinkę, malowane na biało
– stroiki z jodłowych gałązek, z kolorowymi świeczkami i wstążkami
– jutowe kokardki na choinkę
– kolorowe łańcuchy z kolorowych, błyszczących papierów
– ozdobne wianki na drzwi
– papierowe lampiony na roraty

 

 1. Ślijcie życzenia! Czyli wspólnie z dziećmi wykonajcie w tym roku świąteczne kartki, które wyślecie bliskim, znajomym i przyjaciołom. Takie zadanie nie tylko umocni rodzinne więzi, sprawi radość adresatom, ale i rozwinie wyobraźnię oraz umiejętności Waszych dzieci! Zobaczycie, że efekty będą olśniewające, a zachwyt bliskich nie do opisania!
 2. Pierwsza gwiazdka! Gdy ta pojawi się już na niebie, razem z domownikami i dziećmi rozpocznijcie świąteczne przygotowania. Pozwólcie maluchom czynnie uczestniczyć w domowych obowiązkach i kuchennych rewolucjach. Niech mieszają ciasto, kroją warzywa czy mieszają świąteczną kapustę. Metoda edukacyjna Montessori – jak wiecie niezwykle nam bliska – to wciąganie dzieci w naszą codzienność i pozwalanie im na uczestniczenie w naszych obowiązkach. Dla nich to też frajda i niezapomniana przygoda.
 3. Autorskie dekoracje! Kiedy już wykonamy samodzielnie piękne bombki, stworzymy kolorowe łańcuchy, zbudujemy wianki i stroiki – tak jak robimy to każdego roku wspólnie w naszych żłobkach i przedszkolu – pięknie możemy przystroić swój dom. Razem, wspólnie – wyciągając też z szaf świątecznego renifera i skrzata!

Magia zimy

Grudzień to także początek zimowego szaleństwa. Wiemy, że nie każdy lubi tę porę roku, bo zimno i ciemno, ale wiemy też, że zima ma niepowtarzalny urok. Dlatego zachęcamy Was do tego, by wykorzystać ją inaczej niż robiąc nic przed telewizorem! Chociaż filmowy, rodzinny dzień w piżamach też Wam się pewnie należy!

 1. Z górki na pazurki! Zima to śnieg, a śnieg to sanki. I dużo śmiechu oraz dobrej zabawy. Kiedy w domu mamy małe dzieci (i te nieco starsze) to wspólne wyjście na sanki jest takim naszym, dorosłym powrotem do przyszłości. Bo przyznać się bez bicia – kto z nas / Was nie lubi pozjeżdżać z górki? Zatem śniegu, śniegu, śniegu i dobrej zabawy Wam życzymy tej zimy!
 2. Rozwijamy się ruchowo! Czyli uczymy maluchy jazdy na nartach i łyżwach. Jeden i drugi sport można rozpocząć kiedy dziecko już stabilnie chodzi, czyli w wieku 2-3 lat. W wielu miastach są zimowe szkółki, które przygotowują małe organizmy do jazdy po stoku już jesienią albo nawet latem, kiedy jeszcze sezon narciarski się nie rozpoczął. Wspólne wyjście na lodowisko to nie tylko dobra zabawa, ale i stałe ćwiczenie kondycji fizycznej – i naszej, i najmłodszych!
 3. Śnieżna bitwa! To kolejna zimowa atrakcja, która pozwala na wyzwolenie emocji, ruch i radość. Rodzinny podział na drużyny i bitwa na śnieżki zdecydowanie dobrze brzmi, kiedy w naszym domu mamy starsze dzieci z nadmiarem energii. Możecie się też dowolnie tarzać w śniegu i robić aniołki! Pamiętajcie jednak, by ciepło i stosownie się ubrać, a po powrocie do domu koniecznie wypić ciepłą herbatę czy kakao i skusić się na ciepłą kąpiel. Dla zdrowia naszych organizmów! Plusów jest więcej – zimowe hartowanie na pewno wzmocni naszą odporność i nasz organizm!
 4. Odkrywamy tajemnice lasu! Ach spacery – te możemy uskuteczniać o każdej porze roku, czy słońce, deszcz czy śnieg! Tak, jak robimy to w naszym językowo-sportowym przedszkolu integracyjnym Bajkowa Kraina! Rodzinny spacer po lesie i tropienie śladów zwierząt? Wspólne lepienie bałwana? To tylko niektóre z aktywności na świeżym powietrzu, które są zimą konieczne i niezbędne dla zdrowego funkcjonowania!
 5. Dbajmy o innych! Zwłaszcza o zwierzęta – zbudujmy karmik dla ptaków i postawmy na okiennym parapecie, balkonie czy w ogrodzie. Zadbajmy o tych, którym jest potrzebna pomoc. W ten sposób nie tylko uczymy dzieci empatii, szacunku do przyrody, poznawania jej, ale i rozwijamy zdolności manualne dzieci, wzbudzamy chęć i zaciekawienie otaczającym światem.

Magia domu

Zima to taka pora, kiedy zmrok zapada niezwykle szybko, ale niekoniecznie musi to być powód do złości. Może być to powód do kreacyjnego myślenia i czasu spędzonego razem. Razem to bez wątpienia słowo klucz. Ten rok udowadnia nam to na każdym kroku. Cieszmy więc sobą, kiedy tylko mamy taką możliwość!

 1. Leniuchowanie przed TV. Tak, tak – wiemy jest to absolutnie niewychowawcze i złe! Ale czasem pozwalamy na to i Was zachęcamy. Nie do tego, by skakać z kanału na kanał, ale by razem w ciepłych piżamach, z kubkiem gorącego kakao (koniecznie z piankami!) zobaczyć wartościowy, rodzinny film albo program o naszej planecie. By się poprzytulać i poleżeć pod ciepłym kocem. Dzieci uwielbiają naszą bliskość i wierzcie nam, takie robienie nic też jest dla nich ważne.
 2. Rozwój! Zima mu sprzyja, rodzinny czas w domowym zaciszu warto wykorzystać na wspólne gry planszowe, układanie puzzli czy konstrukcji z klocków. Wspólna zabawa pozwala na rozwój nowych umiejętności u dzieci, wzbudza ich ciekawość i motywuje stale do nowych działań.
 3. Sensoplastyka w domowym zaciszu! Albo po prostu plastyka, kiedy nie macie ochoty na wieeeelki bałagan i wieeelkie sprzątanie. Ale zachęcamy Was do sensoplastycznych zajęć, nawet kosztem ogromnego bałaganu! Zobaczcie tutaj, jak możecie się wspólnie plastycznie rozwijać! A jeśli jednak nie, to przynajmniej wyciągnijcie farbki i kredki i stwórzcie razem plastyczne, rodzinne dzieła sztuki.
 4. Bajki na dobranoc. Czytamy od zawsze na zawsze! Opowiadajcie historie, czytajcie książki, snujcie własne opowieści na dobranoc i na dzień dobry. Czytanie ma moc, a zima mu sprzyja. To rozwój wyobraźni malucha, powiększenie się zasobu jego słownictwa, rozwój mowy i słuchu. Czytajcie codziennie!

Życzymy Wam pięknego grudniowego czasu – pełnego tylko dobrych emocji, cudownych rodzinnych chwil i niezapomnianych wrażeń!

Zobaczcie powiązane artykuły:

Muzykujmy razem

Zima nie jest zła!

Kreatywne prezenty

Zimowy czas

Książki dla najmłodszych

Słowo o zabawkach