Z maluszkiem latem, czyli jak radzić sobie w upalne dni

Lato z maluchami bywa ciężkie – zarówno tymi starszymi, jak i tymi maluszkami, które świeżo przyszły na świat. Upały doskwierają każdemu, natomiast szczególnie wrażliwe i narażone na nie są zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Jak pomóc sobie i maluchom, jak radzić sobie z letnimi temperaturami, jak nie narażać dziecka na niebezpieczeństwo związane z temperaturą. O tym dzisiaj w wakacyjnym blogu.

Odpowiedni strój

Pierwsza zasada: nie przegrzewaj! Niestety mamy nieznośną tendencję zakładania maluszkom Kiku, jak nie kilkunastu warstw tylko dlatego, że jest… dzieckiem. Pamiętaj, że w upalne dni jeśli Tobie jest gorąco, to Twojemu dziecku również ciepło. Dzieci odczuwają temperaturę podobnie do nas, dorosłych, dlatego należy ubierać je jak siebie! Jak nie wiesz, co włożyć to co robisz? Wychodzisz na balkon i sprawdzasz. Ubierz malucha adekwatnie do temperatury, jeśli Ty wkładasz przewiewną spódnicę, lekką bluzkę i sandałki – to oznacza, że jemu wystarczy lekkie body i brak skarpetek.

Pamiętaj też o tym, by wybierać ubranka z naturalnych tkanin, przykładem idealnych rozwiązań będzie len, organiczna bawełna, czy wełna merino – tkaniny te lepiej wchłaniają pot, są przewiewne, dzięki czemu skóra lepiej oddycha, a dziecko się nie przegrzewa. Ważna jest też kolorystyka – postaw latem na jasne barwy, kolory ziemi, bo ciemne ściągają dodatkowe promienie słoneczne.

Na spacerze

Po pierwsze, wychodząc zadbaj o ubiór – luźne body czy też sama pieluszka wystarczy kiedy na termometrze jest ponad 30 stopni. Pamiętaj o czapeczce dla swojego maluszka – do 3 miesiąca życia, dziecko powinno mieć na głowie zawsze przewiewną czapeczkę. Zadbaj o parasolkę przy wózku – przy złożonej budce, przykrytej pieluszką może być jak w szklarni! U dzieci starszych również zadbaj o nakrycie głowy – przeciwsłoneczny kapelusz czy czapkę z daszkiem, która uchroni przed słońcem. Dbając o ochronę stosuj kremy z filtrem UV minimum 50 SPF adekwatne dla dzieci. To ważne, ponieważ ich skóra jest szczególnie wrażliwa. Kolejny punkt to wybór czasu i miejsca spaceru – w upalne dni wybierz się do lasu lub parku, szukaj zacienionych miejsc, jeśli w pobliżu masz jezioro, skorzystaj i spędź czas tam – w zacienionym miejscu, na kocu. W miastach w upalne dni dostępne są zraszacze i fontanny, w których można się kąpać. Ważne też jest monitorowanie pogody z godziny na godzinę, pamiętajmy że latem najwyższe temperatury są w godzinach 12.00 – 15.00, zaplanuj zatem poranny lub popołudniowo-wieczorny spacer.

W domu

Latem, w domu możemy doświadczyć dwóch wariantów temperaturowych: albo przyjemnego chłodu, kiedy mieszkasz w zacienionej kamienicy i wtedy nie ukrywajmy, jest bosko!, albo… sauny. Ten drugi przypadek występuje niestety częściej, bo większość z nas mieszka w domach lub mieszkaniach, które bardzo się nagrzewają. Zwłaszcza kiedy mieszkasz od strony południowej i słońce towarzyszy Ci przez cały dzień. Często okazuje się, że temperatura może być wyższa niż na zewnątrz. Co zrobić?

Sen

W letnie nocne dni zrezygnuj z otulaczy, rożków i kocyków. Maluchowi wystarczy przewiewne body i sen pod tetrową pieluszką. Dla starszych dzieci zrezygnuj z ciepłej kołdry na rzecz prześcieradła – w południowych krajach to standard przez cały rok! Pamiętaj też o wywietrzeniu pokoju przed snem, a jeśli noc zapowiada się upalnie – nie zamykaj okien na noc! Świeże powietrze to podstawa, jednak nie stawiaj łóżeczka bezpośrednio pod oknem, przeciągi mogą być bardzo groźne dla maluchów.

Woda

Niezbędna w ciepłe dni! Tak samo ważna dla nas, jak i dla maluszków! Dzieci karmione naturalnie przystawiaj do piersi częściej niż zwykle, maluszkom karmionym mlekiem modyfikowanym możesz podać ziołową delikatną herbatkę (czytaj składy! i wybieraj tylko te herbaty o naturalnych składnikach) czy przegotowaną wodę. Starszaki mogą pić naturalnie wyciskane soki, herbatki, wodę czy kompot. Miej zawsze przy sobie zapas wody.

Pamiętaj, by w upalne dni być zabezpieczona na wszelki! Kiedy wychodzisz na spacer, zabierz za sobą do wózka kocyk, czapeczkę czy coś cieplejszego. Letnie upały mają to do siebie, że lubią powodować burze, a po nich może się znacznie ochłodzić.