Wakacyjne zabawy z dziećmi

Bywa, że wakacje to często czas nudy. Może tak być, jak nie wykażemy się pomysłowością i nie stworzymy dla dzieci przyjemnego świata beztroski. A wierzcie czy nie, wiele nie potrzeba by małe i codzienne zajęcia stały się dla najmłodszych niezwykłą przygodą. Czasami kierunki wakacyjne, które wybieramy mogą nie być atrakcyjne dla dzieci, warto mieć w zanadrzu kilka pomysłów na wakacyjne zabawy! Dzisiaj podpowiadamy Wam jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem podczas wakacji!

Słońce z rana wstaje!

W dobie wszechobecnych smartfonów i tabletów  warto zadbać o pobyt dzieci na świeżym powietrzu. W czasie wakacyjnych wyjazdów większość z nas nie powinna mieć z tym problemu. Często rodzice są w stanie dostosować miejsce do wieku maluszka. Na plaży wiaderko i grabki załatwiają sprawę, a kreatywne budowanie babek i zamków z piasku pozwala nie tylko na rozwój wyobraźni, ale i ćwiczenie małych rączek, które poznają różne faktury. Zabawy na powietrzu to też puszczanie latawców – zwłaszcza tych, które możecie samodzielnie wcześniej, razem stworzyć czy jazda na rowerze. Zwłaszcza ta ostatnia aktywność wpływa pozytywnie na rozwój dziecka – ćwiczy nie tylko mięśnie nóg, ale i pozwala zapanować nad równowagą. Warto nauczyć tej przyjemności swojego maluszka!

Dużą popularnością wśród rodziców cieszą się ostatnio namioty tipi. A gdyby tak stworzyć swój namiot? Potrzebować będzie kilka bambusowych patyków, może gałązki wierzby, trochę tkaniny. Nie dość, że już samo budowanie będzie nie lada gratką dla maluszków, to później zapewne malec nie będzie chciał wychodzić ze swojej krainy zabawy!

Gra w klasy? Skakanie na gumie? Któż z nas nie pamięta tych aktywności podwórkowych z lat dziecięcych? Warto, by i kolejne pokolenie miało szansę, by je poznać. Odrobina naszej inicjatywy i dobrej woli, a dzieci pokochają kredę na koskach brukowych.

Ciekawą formą będzie też puszczanie baniek mydlanych. Możemy to zrobić na wiele sposobów, niekoniecznie posiadając ogromną maszynę do ich tworzenia. Wystarczy nam miska z wodą i płynem do mycia naczyń oraz przecięta na pół butelka… Frajda i wieeeelkie bańki gwarantowane!

Starsze dzieci na pewno docenią także zbieranie skarbów lasu i pól. Kolorowe zioła, które możecie wspólnie albo zasuszyć w książkach, albo stworzyć z nich wianki czy inne kreatywne ozdoby. Muszelki zbierane na plaży mogą nam posłużyć do stworzenia niebanalnych ramek na zdjęcia z wakacji, czy pięknie ozdobią dziecięce pudełeczko na skarby.

Pamiętajcie też o sportach! Rodzinna gra w badmintona albo przy większej ekipie rodzinno-znajomej w dwa ognie! Piłki, samoloty i dmuchańce wodne skutecznie zajmą czas Waszego dziecka. Warto też wybrać się na pobliski plac zabaw. Może się wydawać, iż to sztampowe zajęcia, ale dla dzieci będzie to nie lada wyzwania i atrakcja. Dodatkowo korzystając z różnych sprzętów dostosowanych do ich wieku, maluchy ćwiczą koncentrację i pamięć! Kręcenie na karuzeli czy huśtanie na huśtawkach wbrew pozorom są przyjazne dla rozwoju mózgu naszych dzieci.

W czasie deszczu dzieci się nudzą!

Wcale nie muszą! W domu, w hotelu czy nawet pod namiotem kiedy pada można robić niestworzone rzeczy! Te najprostsze, które nie wymagają od nas mnóstwa atrybutów i te bardziej wymagające, kiedy to potrzebujemy kilku przydatnych gadżetów. I wcale nie mamy tutaj na myśli drogich zabawek. Wręcz przeciwnie.

Kalambury będą świetną rozrywką dla całej rodziny, która pozytywnie wpływa na kreatywność i wyobraźnię. W dodatku do po prostu pokazywanie prostych rzeczy, czynności czy wszystkiego, co wymyślimy, więc nie potrzebujemy do tego nic poza naszą wyobraźnią i świetnym pomysłem!

Prace plastyczne to bez wątpienia top nie dość, że ulubionych zajęć dziecięcych to także niezwykle kreatywnych i pozwalających na rozwój wielu zmysłów i umiejętności, które w późniejszym wieku realnie przekładają się na naukę, pamięć, koncentrację, wyobraźnię czy umiejętności manualne. Na dużych płótnach i malarskich sztalugach możecie wspólnie namalować cudny wakacyjny obraz – może być abstrakcja, która później zawiśnie w dziecięcym pokoju. Plastelina, modelina, masa solna a nawet ciasto podczas wspólnych wypieków pozwolą na poznanie ciekawych faktur przez dziecięce rączki i skutecznie przyczynią się do rozwoju, a także ćwiczenia chwytania u dzieci. O wyobraźni nie wspominając, bo przecież coś musimy z tego ulepić! Dla bardziej zaawansowanych i mających możliwości polecamy gorąco lepienie w glinie!

W ramach ciekawych prac plastycznych gorąco polecamy też na przykład stworzenie ptaków czy żabek z pustych rolek po… papierze toaletowym. Trochę bibuły, trochę kolorowych wycinanych elementów i gotowe. W Bajkowej Krainie często nam się zdarza ta forma kreatywnego tworzenia zwierząt wszelakich!

Niezawodne jest też czytanie książek! Z racji tego, że jesteśmy książkożercami i uwielbiamy pochłaniać lektury wszelakie, zarażamy tym też najmłodszych! Wspólne czytanie to nie tylko pobudzenie wyobraźni maluszka, ale i cudowne budowanie więzi z dzieckiem. Polecamy Wam – niebawem na naszym blogu ruszymy z jesiennym zestawieniem nowości w dziecięcej biblioteczce!

Pamiętajcie, że zabawy „z niczego w coś” to te najbardziej uwielbiane przez dzieci i zajmujące je na bardzo długi czas. Budowa namiotu przy pomocy koca i krzeseł? Czemu nie! Taka forma biwakowania podczas deszczowej pogody na pewno uraduje nie jednego maluszka!