Wakacje z przedszkolakiem – jak się przygotować, co warto wiedzieć

Wakacje na półmetku. Część z nas jest już po wakacyjnych wyjazdach, część nadal przed. Wakacje z dzieckiem w wieku przedszkolnym zdecydowanie różnią się od tych z maluszkiem, który nie skończył jeszcze 3 lat, od tych z noworodkiem czy od tych z nastolatkiem. Bo każdy wiek rządzi się własnymi prawami i każdy wiek wymaga od rodziców czegoś zupełnie odmiennego. Także w kwestii wakacji!

Przedszkolakiem być!

Większość prywatnych placówek przedszkolnych nie ma wakacyjnej przerwy, co oznacza iż możecie wyjechać w każdym momencie, w których chcecie. W przypadku kiedy w przedszkolach (głównie publicznych, ale zdarza się, że i w prywatnych) jest wakacyjna przerwa, zwykle miesięczna – bardzo często wakacje całej rodziny determinowane są właśnie tym okresem. Jednak wielu z Was wybiera także czerwiec lub wrzesień, mimo iż w przedszkolach realizowana jest już lub jeszcze podstawa programowa. To nadal nie szkoła, więc wielu rodziców nadal jeszcze korzysta z uroków urlopu poza sezonem. Kwestia wyboru dobrego, wyjazdowego terminu jest więc różna, zależna od wielu czynników. Także tych, gdzie chcemy pojechać – w Polskę, czy za granicę, w region europejski czy raczej egzotyczny.

Termin wyjazdu to jedno. Miejsce to drugie. Gdzie wybrać się z przedszkolakiem? Wybór miejsca powinien być determinowany wiekiem dziecka oraz jego ulubionymi aktywnościami i zainteresowaniami. Większość dzieci w wieku przedszkolnym już całkiem dobrze radzi sobie z określeniem tego, co lubi i co woli, a czego nie. Kierunki wakacyjne mogą być zatem różne. Prawie zawsze morze i plaża to dobry wybór. Dzieci uwielbiają łapać fale i przez nie skakać, budować zamki w piasku, drążyć dziury i tunele. Czasami można odnieść wrażenie, iż mogłyby na plaży spędzić aktywnie cały dzień, a ich energia nigdy się nie kończy. O ile tak jest z piachem w tle, to kiedy jedziemy w góry, często okazuje się, iż przedszkolak odmówi dalszego spaceru, bo najzwyczajniej w świeci się nudzi lub nie ma siły. Ze starszymi pociechami można zobaczyć i zrobić zdecydowanie więcej – na przykład wybrać się na zwiedzanie ciekawych obiektów lub urokliwych miasteczek. Tutaj jednak też warto zadbać o to, by obiekty były dla naszych pociech atrakcyjne – z pewnością będą takie zamki czy jaskinie. Doskonałym pomysłem będzie też wycieczka do parku rozrywki czy parku wodnego – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warte polecenia będą parki wodnej rozrywki u naszych sąsiadów – Słowaków lub Węgrów. Tu bez wątpienia każdy maluch przeżyje niesamowitą przygodę.

Vademecum wyjazdowe

Kwestia miejsca i terminu to kwestia często indywidualnych preferencji rodziców z uwzględnieniem charakteru wakacji – z dzieckiem. Kiedy wiemy już gdzie jechać i kiedy, warto pomyśleć, co zabrać! W naszym vademecum wyjazdowym chcemy Wam zaprezentować naszym zdaniem niezbędne rzeczy, które warto zabrać na wakacje z przedszkolakiem!

Co byśmy zabrali?

APTECZKA
HIGIENA
PLAŻA / GÓRY
ZABAWA
JEDZENIE
BUTY
UBRANIA

+ to, co już ujęliśmy powyżej: szlafrok dla malucha, czapka na słońce

INNE

Oczywiście lista podróżna będzie lekko modyfikowana przez wzgląd na to, czy wybierzecie polski Bałtyk, czy azjatycką Tajlandię. Warto jednak zawsze być przygotowanym na wszystko!

Cudnych wakacji!