Wakacje na horyzoncie – gdzie pojechać z dziećmi?

Lato, lato! Lato czeka, razem z latem czeka rzeka… Tak! Czerwiec to czas wakacji, rodzinnych wyjazdów i beztroski. To czas, kiedy pozwalamy sobie na odrobinę lenistwa i trochę, wraz z dziećmi, znów nimi się stajemy. Wiele żłobków i przedszkoli w tym czasie ma wakacyjną przerwę – nasza Bajkowa Kraina jest czynna przez okres czerwca, lipca i sierpnia tak, jak w pozostałe miesiące roku. Jednak mamy świadomość, że i nasze pociechy, wraz z rodzicami, wybierają się na letnie dłuższe lub krótsze wakacje. Dziś, z okazji początku czerwca i lata za pasem, mamy dla Was kilka fajnych propozycji na letnie wojaże z dziećmi!

Warmia i Mazury

Czyli w skrócie – dzikość przyrody, spokój i przestrzeń. Wszystko, czego potrzebujecie podróżując z dziećmi. W tym regionie Polski aż roi się od rodzinnych gospodarstw agroturystycznych, w których Wasze maluchy będą miały możliwość zobaczenia krówki i kurki. To region obfitujący w lasy i jeziora, co sprzyja rodzinnym spacerom i atrakcjom. Razem przecież możecie łowić ryby, czy iść na grzyby. To też malownicze mieściny pośrodku niczego, które sprawią, że beztrosko odpoczniecie i rodzinnie spędzicie czas. Kiedy macie żeglarski patent – na Wielkich Mazurskich Jeziorach wypożyczycie łajbę, kiedy macie nieco starsze dzieci – zorganizujecie rodzinny spływ, może nawet dwudniowy ze spaniem w namiocie! Takie atrakcje na pewno wyzwolą w Waszych maluchach pozytywne emocje. Poszukajcie pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, gospodarstw agroturystycznych nastawionych na rodzinne pobyty. Często w takich miejscach możecie liczyć na dodatkowe atrakcje dla najmłodszych: warsztaty kulinarne, wspólne animacje czy kreatywne zajęcia dla dzieci.

Dolny Śląsk

Miejsce wymarzone dla rodzin z dziećmi (i tymi w wersji mini, i tymi już nieco większymi). Cały region obfituje w zamki, pałace, jaskinie czy podziemne tunele. Wszystkie te obiekty będą niesamowitą przygodą dla Waszych kilkutaktów, chcących odkrywać świat. A maluchy? zdecydowanie polecamy Wam spacery po parkach zdrojowych w Polanicy Zdrój, Dusznikach czy Kudowie Zdrój. Z dziećmi – mniejszymi i starszymi – warto wybrać się także w pobliskie góry. Te, w rejonie Dolnego Śląska nie sprawiają problemów, z natury niższe niż Karpaty, pozwalają na krótkie spacery i poznawanie natury. Skalne formacje – tak popularne w Sudetach mogą zachwycić i na pewno zainteresować kilkulatków.

Poznań i Gniezno

Czyli w domyśle cała Wielkopolska. Malowniczy region, w którym znajdziecie krystalicznie czyste jeziora, piękne łąki, ale i miejskie atrakcje! ZOO w Poznaniu dla maluchów będzie nie lada gratką, tam samo jak miejsca palmiarnia, w której pewnie poczują się jak w dżungli! W Poznaniu znajdziecie też… Rogalowe Muzeum Poznania! O świętomarcińskich rogalach słyszał chyba każdy – warto się wybrać, by samodzielnie rozwałkować ciasto i zobaczyć, jak toczą się wypieki! Dzieciaki uczestniczą w tych „zajęciach” z wypiekami na twarzy! Starsze dzieci z pewnością ucieszą z pierwszych historycznych ciekawostek o królach i zamkach – w tym wypadku wycieczka do Gniezna będzie obowiązkowa. Oprócz tego, możecie się także przejechać dawną kolejką wąskotorową czy odwiedzić jedno z wielu miejsc centrum nauki, gdzie traficie na kreatywne chemiczne, fizyczne czy ekologiczne doświadczenia!

Bałtyk

Bez dwóch zdań nie ma lepszego miejsca dla dzieci niż nasze, najwspanialsze Morze Bałtyckie – od każdej strony! W Polsce z jednej strony warto szukać miejsc spokoju, braku tłumów i szerokich plaż. Wiele takich „zaginionych” perełek można znaleźć na Mierzei Wiślanej. Z drugiej strony, jeśli wolicie miasta i miasteczka pełne atrakcji, dobrze postawić na wakacyjne kurorty: Władysławowo, Darłówek, Świnoujście. Na pewno nie zabraknie tam atrakcji dla maluchów: zjeżdżalni, placów zabaw, czy parków rozrywki. Na Helu znajdziecie oceanarium, a Trójmiasto zaprosi do atrakcji dla trochę starszych dzieci. Wybierając się nad Bałtyk, możecie rozważyć też urlop po jego drugiej stronie – szwedzka wyspa Bornholm zachwyca spokojem, przyrodą. To raj, by pospacerować, pojeździć na rowerach, czy po prostu rodzinnie porobić nic. Dla dzieci sama przeprawa promowa może być całkiem fajną atrakcją! Polecamy!

Beskidzkie szlaki

Na każdy wiek i każde oczekiwania. W Beskidach znajdziecie zarówno wymagające trasy dla prawdziwych górołazów, którzy chcą zarażać pasją od małego, ale oni dobrze wiedzą gdzie się wybrać, jak tych początkujących wędrowców, stawiających z dziećmi pierwsze kroki. Co Wam polecamy? Na pewno górskie miasteczko Wisła – tu znajdziecie łatwe i trudniejsze szlaki piesze, urocze centrum z parkiem, w którym można spacerować, baseny i aquaparki. W pobliskim Ustronie znajdziecie Park Przygód, w którym oprócz parku linowego, nie lada gratka dla najmłodszych – zwierzaki: daniele, jelenie, które wspólnie nakarmicie i poobserwujecie. Będąc w Beskidach warto wybrać się także na wycieczkę do Bielska-Białej, by odwiedzić Studio Filmów Rysunkowych. Region Beskidów obfituje w trasy przyjazne dzieciom – przykładowo polecamy na wyjazd gondolą na Skrzyczne i dwugodzinny spacer na Malinowską Skałę. Oprócz tego, Beskidy na pewno zaskoczą Was różnorodnością miejsc urlopowych.

Mamy nadzieję, że nasz wakacyjny przewodnik pomoże Wam wybrać fajne, lenie kierunki na wakacyjne, rodzinne wyjazdy!