Rodzicu! Nie bój się korzystać z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej!

Wizyty w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zwykle kojarzą się ze smutnym obowiązkiem i wyzwalają w rodzicach powszechnie negatywne emocje. To z jednej strony bardzo zrozumiałe i naturalne. Pojawia się w nas, rodzicach lęk przed tym, czy z naszym dzieckiem jest wszystko w porządku. Pojawia się także obawa o to, jak zacznie być odbierane przez rówieśników, nauczycieli, społeczeństwo, w momencie zdiagnozowania problemów. Bardzo często, w przypadku stwierdzenia konieczności wizyty u danego specjalisty, rady nauczycieli by wybrać się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, wielu rodziców odmawia pomocy i nie dopuszcza do siebie myśli, że problemy o których my – pedagodzy mówimy – mogą być poważnymi problemami.

Jest to wynikiem ogromnych obaw i niepokoju o swoje dziecko. Jednak te pojawiają się zupełnie niepotrzebnie. Wręcz przeciwnie, dobrze zrozumieć, że wizyta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej może być po pierwsze bardzo pomocna, a po drugie może rozwiązać problemy naszego dziecka, kiedy te są jeszcze w zalążku. Warto z pewnością zaufać psychologom  i pedagogom, którzy na co dzień pracują z naszymi dziećmi, obserwują ich zachowanie, śledzą postępy w nauce i mogą dostrzec potencjalne problemy. Zarówno te, związane z trudnościami w nauce, jak i dużo poważniejsze zaburzenia emocjonalne.

Pamiętajmy także, że idąc z dzieckiem do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nie wyrządzamy mu krzywdy, nie traktujemy jak osoby zaburzonej, chorej. Idziemy po to, by dowiedzieć się w czym może tkwić problem, z którym sobie nie radzimy oraz jak sobie z nim poradzić. Dla dobra naszego i przede wszystkim naszego dziecka. Pamiętajmy też o tym, że nikt nie będzie wytykał dziecka palcami w szkole czy przedszkolu, bowiem nauczyciele są mocno wyczuleni i delikatni w swoim postępowaniu. Raczej powinniśmy spodziewać się wtedy czegoś zupełnie innego – większego zaangażowania nauczyciela, być może pomocy nauczyciela wspomagającego, a także innego spojrzenia na nasze dziecko. Jego błędy nie będą rozpatrywane w kategorii „złe zachowanie”, „lenistwo”, a raczej w kategorii trudności w nauce, z którymi musimy sobie poradzić, więcej czasu potrzebnego na wykonanie i zrozumienie pewnych kwestii. Z tyłu głowy miejmy też to, iż nawet otrzymując pozytywną opinię, np. w przypadku dysleksji czy dysgrafii wcale nie musimy jej ujawniać w szkole, jeśli uznamy, że takowa faktycznie mogłaby zaszkodzić dziecku.

Jednak nie starajmy się zatajać przed pedagogami informacji o wizytach w poradni i odwrotnie – zaufajmy pedagogom, nauczycielom, jeśli ci rekomendują nad taką wizytę. To oni spędzają z naszym dzieckiem sporą część dnia – w żłobku, przedszkolu czy szkole i to oni widzą bardzo dużo. Z niektórymi problemami też nie będziemy sobie w stanie poradzić sami, bowiem niekoniecznie jesteśmy rehabilitantami czy fizjoterapeutami, logopedami. Pamiętajmy, że zostawione w okresie dzieciństwa problemy nie miną same, a mogą narastać. Z wiekiem dziecka, mogą stać się coraz bardziej uciążliwe i nie pozwalać na normalne funkcjonowanie w szkole, w życiu, w relacjach społecznych. I jeżeli mówimy o wadach postawy czy wadach wymowy, to i tak mamy na myśli mniejsze, acz wcale nie mniej ważne problemy, niż w przypadku podejrzeń zaburzeń emocjonalnych, ogromnych trudności w szkole, czy podejrzeń co do autyzmu lub zaburzeń integracji sensorycznej.

Wizyty w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nie należy się bać! Należy ją potraktować jako szansę, którą dostaje nasze dziecko na normalność. Należy ją traktować jako pomoc dla nas – rodziców. Fakt, że ktoś chce nam pomóc, nie chce zostawić samego z problemem jest bardzo istotny. W przeciwnym razie, możemy sobie po prostu nie poradzić. Najgorsze, co możemy zrobić to pozostawić stan zastany w zachowaniu, emocjach naszej pociechy. I co gorsza, ten stan zastany bez diagnozy i pomocy terapeutycznej, może się pogłębiać tak, że wreszcie stracimy nam nim kontrolę.

Od początku edukacji przedszkolnej  chcemy uświadamiać rodzicom, że dostosowanie wymagań to nie są mniejsze wymagania! Dostosowując je, obniżamy faktycznie wymagania z niektórych elementów edukacji, natomiast podwyższamy wymagania dotyczące systematycznej dodatkowej pracy w domu nad powtórzeniem i utrwaleniem tego, czego dziecko nauczyło się w przedszkolu! Pamiętajmy o tym – wizyty w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nie mają na celu obcięcia podstawy programowej, czy wykluczenia pewnych elementów z zakresu edukacji. Mają na celu pomoc!

Zalety korzystania z pomocy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Kiedy zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Jak wygląda wizyta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej?

Krok 1

Spotkanie konsultacyjne, wywiad wstępny z rodzicem. Rozmowa na temat problemów, próba rozmowy z dzieckiem.

Krok 2

Wykonanie zadań, testów diagnostycznych

Krok 3

Diagnoza

Krok 4

Wydanie opinii lub rozpoczęcie terapii

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Tutti zaprasza! Katowice, ul. Paderewskiego 32 C
tel.+48 500 482 290