Przyszła jesień, nie ma na to rady!

Jesień w pełnej krasie! Jak co roku przyszła o wskazanej porze i jak co roku, trochę nas zachwyca i trochę zniechęca! W zależności od tego, jak bardzo jest kapryśna! Kiedy grzeje ciepłym, październikowym słońcem, nie mamy jej nic do zarzucenia. Kiedy jednak zaciąga szarą zasłonę, zdecydowanie lepiej nam w ciepłym, domowym zaciszu. Jak ją wykorzystać, bez względu na jej pogodowe zmiany i chimery? Jak cieszyć się jesienią kiedy ona niekoniecznie do radości zachęca? Kiedy ma się dzieci, jest na pewno prościej! Bo dobrym pomysłom nie ma końca, a kreatywność zaczyna wychodzić nawet spod łóżek! Nie siedźmy bezczynnie, działajmy jesiennie!

Spacery są darmowe!

I konieczne. Każdego dnia, zwłaszcza w takim okresie jak tegoroczny. Dla zdrowia, lepszego samopoczucia i naszej odporności. Podobno nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Trochę się zgadzamy z tym stwierdzeniem i w duchu mocno skandynawskim, również my w Bajkowej Krainie realizujemy postulat pogody zawsze idealnej na spacer! Czy słońce czy deszcz, warto wyjść z domu, by się przewietrzyć. Pozwala to nabrać nowej energii, uwolnić myśli i naszą głowę od codziennych, bieżących spraw. Z dziećmi – paradoksalnie – jest łatwiej. Im przecież zła pogoda nie straszna. Wystarczy się ciepło i odpowiednio ubrać, zaopatrzyć w kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy, dobrą czapkę i ruszyć do parku czy lasu.

Dary lasu

Kasztany, żołędzie, kolorowe liście. Oprócz tego, że możemy je wspólnie zbierać, co już samo w sobie jest nie lada gratką dla maluchów, to później możemy je kreatywnie wykorzystać. W naszych żłobkach, dary lasu stały się pomocami dydaktycznymi! Dzieci, z wykorzystaniem kasztanów uczą się liczyć, a z kolorowych liści wyczarowują nieoczywiste elementy, jak przykładowo grzywa lwa! W domowym zaciszu, przy ciepłej herbacie z pewnością również dacie się ponieść wyobraźni i stworzycie coś niesamowitego z przyniesionych, leśnych skarbów.

Listopad nie taki straszny

Utarło się, że to jeden z gorszych miesięcy w roku – zimny, ponury, mocno przejściowy. Może postaramy się go wspólnie odczarować? Zwykle to z końcem października wykonujemy dyniowe ozdoby, a gdyby tak przedłużyć ten czas i jesienne ozdoby tworzyć trochę dłużej? Nie tylko drążąc dynię, ale i wykonując kolorowe jesienne wianki na drzwi naszych domów? Listopad to też Dzień Pluszowego Misia – niech stanie się kolejną okazją do ocieplenia listopadowych dni. Poznajcie misie wszelakie wspólnie. Jak? Oglądając bajki, filmy i czytając książki. Warto też święto misia wykorzystać do rozmów o przyjaźni, emocjach i tym, dlaczego kontakty z innymi są tak ważne. Pamiętajmy, że miś to najlepszy przyjaciel malucha. W listopadzie przypada też Dzień Postaci z Bajek. To kolejna okazja do tego, by spędzić razem czas. Narysujcie wspólnie ulubione, bajkowe postaci, zobaczcie wspólnie bajkę. A może pokażcie dzieciom bajki ze swojego dzieciństwa? Możecie też zrobić sobie w domu Bajkowy Bal i razem przebrać się w któryś wolny dzień w bajkowe postaci, do tego upiec babeczki czy pierniczki w kształcie bajkowych zwierzaków. Listopad może być piękny – trzeba tylko tego chcieć!

Raz, dwa, trzy – wygrywasz Ty!

Czas – to pojęcie względne. Może być chwilą, jakimś punktem, momentem. Nie zapominajmy jesienią o tych naszych momentach i celebrujmy chwilę. Jesień do zdecydowanie najlepsza pora, by je uwypuklić. Ciemno robi się na tyle wcześnie, że można pięknie, wspólnie i rodzinnie zorganizować czas w domu. Lubmy te wspólnie chwile, starajmy się nie narzekać, a dobrze razem czuć. Pograjmy w planszówki, poczytajmy młodszym dzieciom, poukładajmy razem puzzle. Po prostu – pobądźmy razem! Tak jak jesień daje nam oddech, tak i my go weźmy. Zwłaszcza przed grudniem i kolejną gorączką końca roku!