Lato czeka! Wakacji czas!

Lato, lato – lato czeka! Razem z latem czeka rzeka, razem z rzeką czeka las, a tam ciągle nie ma nas – brzmi tekst jednej z popularnych, wakacyjnych szkolno-przedszkolnych piosenek. Od niej chcemy zacząć nasz wakacyjny tekst, który mamy nadzieję, że przemieni się w wakacyjną przygodę! Waszą przygodę!

Dziś, w połowie lipca będzie specyficznie, bo to kolejny rok z towarzyszącą nam pandemią, czyli rok, który nie sprzyja podróżowaniu. Tym razem jednak nie wybierzemy się nawet w Polskę (o wakacyjnych pomysłach i wyjazdach pisaliśmy nie raz, linki do naszych artykułów znajdziecie poniżej), a pozostaniemy w naszym regionie. Dzisiejszy blogowy tekst Bajkowej i Tęczowej Krainy zabierze Was w najbardziej atrakcyjne miejsca naszego regionu. Tym samym mamy nadzieję, iż będzie pomocny tym, którzy te wakacje spędzają na miejscu.

Już za parę dni, za dni parę, weźmiesz plecak swój i gitarę… Szkolno-przedszkolne nuty brzmią rok w rok na zakończeniach roku. I startujemy. Co na naszej liście wakacyjnych pomysłów na jednodniowe i kilkudniowe wycieczki? Postaramy się, by nasz „katalog wakacyjnych pomysłów” był na tyle różnorodny – by każdy z Was znalazł tutaj inspiracje dla swojego, rodzinnego czasu wolnego. Być może nie tylko w wakacje, ale i w ciągu roku!

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza

Czyli zapraszamy Was do podziemnego świata Śląska! Wybierzcie się na wycieczkę, by zwiedzić XIX-wieczną kopalnię, w której Waszymi przewodnikami będą byli górnicy. Bez wątpienia kopalnie są symbolem śląskiej ziemi. Powoli tradycja górnicza zanika, powoli i kopalnie odchodzą w zapomnienie. Być może to dobry pomysł, by poznać historię górniczego świata i opowiedzieć ją najmłodszym.

Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

To obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedyne takie miejsce w Polsce. Poznacie tutaj niezwykłą historię górnictwa, popłyniecie łódką, otrzymacie garść ciekawostek o wydobyciu kruszców srebrnonośnych i trochę miejskich legend. Niekwestionowana atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i mnóstwo wiedzy dla dorosłych.

Strefa Kultury Katowice i Muzeum Śląskie oraz NOSPR

Miejsce w centrum Katowic, które sprawia, że poczujecie się jak w europejskiej metropolii! Dobre na spacer połączony z rodzinnym obiadem w pobliskim bistro lub lodami w kawiarni. By zobaczyć Muzeum Śląskie potrzeba trochę więcej czasu, ale warto go zarezerwować. Ekspozycja stała w muzeum to interaktywna mapa historii naszego regionu, do tego inspirujące wystawy czasowe oraz sporo atrakcji dla dzieci.

W NOSPR warto spędzić rodzinny poranek lub wieczór we dwoje. Co prawda okres wakacji to artystyczna przerwa, ale warto mieć na uwadze, iż w Katowicach mamy jedną z najwspanialszych sal koncertowych na świecie i zarezerwować bilety na jesienny koncert.

Park Przygód Allele

Miejsce dobrze znane naszym rodzicom, bo każdego roku wybieramy się tam na rodzinną wycieczkę. Od dwóch lat nie udało nam się zorganizować tradycyjnego wyjazdu, więc polecamy Wam miejsce na samodzielne, leniwe popołudnie. Oprócz zamkniętej sali zabaw dla dzieci, macie do dyspozycji ogromny park, w którym na każdym kroku spotkacie interesujące zwierzęta. Gratka dla najmłodszych!

Park Gródek Jaworzno

Odkrycie ostatnich lat. To dawny kamieniołom, który został zaaranżowany na przepiękny park z zalesionymi terenami i stawami. Niezwykle malownicze i fotograficzne miejsce. Znajdują się tutaj miejsca na piknik i kładki na wodzie. To też cudny przykład rekultywacji terenów poprzemysłowych Górnego Śląska. Kolejna lekcja historii dla naszych dzieci.

Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą

Park nad bardzo urokliwą rzeką, którą można spłynąć (uwaga: stopień trudności Liswarty dla nieco wprawnych kajakarzy), nad którą można posiedzieć i wokół której można spacerować. Przepiękne tereny zielone, na których złapiecie oddech od zgiełku miasta! Polecamy też wycieczkę do lasów i terenów zielonych Świerklańca, Koszęcina czy Kalet. Jak się powodzi palcem po mapie, a następnie sprawdzi region, okazuje się, iż zieleni u nas pod dostatkiem.

Pustynia Błędowska

Położona na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Fenomen w skali kraju, a w Europie jeden z większych obszarów lotnych piasków. Niesamowity klimat zapewni spacer wyznaczonym szlakiem. To miejsce, które warto odwiedzić, gdyż nie spotkamy takiego klimatu nigdzie indziej w Polsce.

Pod żaglami

Kto ma patent, ten żegluje z rodziną! Kto nie ma, ten wynajmuje sternika! Niesamowite ile akwenów wodnych znajduje się w najbliższej okolicy. Możemy nad nimi plażować, możemy pływać kajakiem lub żaglówką. Zdecydowanie polecamy. Relaks pod żaglami to błogość i raj!

Koniecznie sprawdźcie Jezioro Paprocany w Tychach, Jezioro Goczałkowickiej w Goczałkowicach Zdroju, Jezioro Żywieckie, Zalew Nakło-Chechło, Jezioro Pławniowice, Zbiorniki Pogoria i okoliczne yacht cluby.

W góry, góry miły bracie – kolejką na Szyndzielnię lub Skrzyczne

Wycieczka ze Śląska w góry? Proszę bardzo! To tylko godzina jazdy pociągiem lub samochodem! W Bielsku-Białej wybierzcie się na Szyndzielnię – możecie na nią wejść na własnych nogach lub wjechać kolejką gondolową. Stamtąd można zrobić sobie krótszy spacer na Klimczok lub dłuższy na Błatnią! Tutaj warto dostosować trasę do umiejętności swoich i maluchów, a także zaopatrzyć się w mapę, by wiedzieć, którędy można zejść na dół, by było dla Was optymalnie i komfortowo.

To samo możecie powtórzyć z wycieczką do Szczyrku i wjazdem / wejściem na Skrzyczne. Stamtąd też polecamy urokliwy spacer na Malinowską Skałę.

Park pałacowy w Pszczynie, Zagroda Wsi Pszczyńskiej i Zagroda Żubrów

Zagroda Wsi Pszczyńskiej to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Panuje tu niezwykle sielski klimat, cisza i spokój. Możecie zaglądać do starych XVIII- i XIX-wiecznych chat, poznać historię wsi i na moment zatrzymać się w niej. Później możecie odwiedzić Zagrodę Żubrów, w której zgromadzono pokazowych osobników. Nie lada atrakcja dla dzieci, zwłaszcza w porze karmienia żubrów! Na koniec zaprosimy Was na spacer po parku pałacowym i rynku w Pszczynie.

Kajakiem na Małą Panew

Czyli przygoda dla aktywnych! Mała Panew to rzeka idealna dla początkujących kajakarzy, rodzin z dziećmi – również tymi malutkimi. By zobaczyć, czy kajaki to sport dla Was, polecamy Wam krótką, jednodniową trasę od Krupskiego Młynu. Jak raz wsiądziecie to kajaka, to wrócicie znów!

I tak moglibyśmy wymieniać i wymieniać w nieskończoność. Pamiętamy też o Parku Śląskim z atrakcjami, Parku Kościuszki w Katowicach, rezerwacie przyrody Żabie Doły, czy katowickim Nikiszowcu. Wiemy, że każdy z Was znajdzie wśród naszych propozycji coś wyjątkowego dla siebie i swojej rodziny – w te wakacje lub w wolne dni, przez cały rok!

Udanego lata kochani!

 

ZOBACZ TAKŻE

Bezpieczne lato
Wakacyjne zabawy
Wakacje z dzieckiem – jak podróżować
Upalne dni z maluszkiem
Wakacje – gdzie wyjechać z dzieckiem
Zostajemy na Śląsku
Aktywne wakacje z dzieckiem