Gdzie z maluchami na Śląsku? Chorzów, Świętochłowice, Katowice – gdzie spędzić czas?!

Pojawienie się maleństwa w naszym życiu to spora zmiana. Nie tylko dotychczasowych nawyków, ale i dotychczasowych miejsc, do których można się z nim udać. Wielu z Was zastanawia się, w jakie zakątki województwa śląskiego – naszych bajkowych i tęczowych lokalizacji można się zapuścić i eksplorować wraz z maleństwem. Stworzyliśmy dla Was mapę bajkowych i tęczowych miejsc, czyli atrakcyjne dla rodzin z dziećmi lokalizacje nie tylko w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach.

Basen na upalne dni!

Tych w najbliższej okolicy sporo. W kompleksie sportowym OSIR Skałka w Świętochłowicach jakiś czas temu powstał zupełnie nowy obiekt w miejscu przestarzałego basenu. Obecnie Kąpielisko Skałka jest jednym z najbardziej nowoczesnych w regionie. To ekologiczny basen wybudowany w technologii naturalnego stawu. Woda w nim oczyszczana  jest bez użycia chemii, a podgrzewają ją panele słoneczne. Na terenie basenu znajdziecie też park linowy, punkty gastronomiczne, ścianke wspinaczkową czy boisko do piłki plażowej. Do tego zjeżdżalnie i dużo dobrej zabawy.

W nieco odległych Tychach czy Rudzie Śląskiej znajdziecie nowoczesne parki wodne. W rudzkim Aquadromie na najmłodszych czeka sporo atrakcji – wraz z nauką pływanie od pierwszych miesięcy życia w basenie ze specjalnie regulowanym dnem. Tu też cała strefa zabaw dla najmłodszych. Podobnie w tyskim, nowo powstałym Parku Wodnym, gdzie stworzona strefę mokrych i suchych zabawek dla najmłodszych.

Zazieleniło się nam lato!

Lato to pora spacerów. A spacer dobrze połączyć z placem zabaw i kreatywną zabawą. Gdzie znajdziecie najlepsze punkty? W katowickim Parku Kościuszki całkiem niedawno powstał „Kościuszek” – bezpieczny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku – od malucha po nastolatka. Znajdziecie tu liczne huśtawki, domki dla krasnali, tyrolską kolejkę czy bujaki i zjeżdżalnie. Są też jaskinie i Edukacyjne tablice, a dla maluszków piaskownice. Nowy plac zabaw to także odnowiona architektura tej części parku: alejki i ławeczki dla rodziców.

Godną uwagi atrakcją – może dla trochę starszych, ciekawych świata dzieci – jest gliwicka Palmiarnia. Miejsce, w którym znajdziemy tysiące roślin ze wszystkich stron świata. Dzięki czemu pokazujemy naszemu maluszkowi czym różni się egzotyczny kaktus od naszego polskiego bzu. Klimat, który znajdziecie w Palmiarnii na pewno przypadnie do gustu małym odkrywcom i poszukiwaczom przygód.

W poszukiwaniu przygód warto wybrać się także do Parku Śląskiego położonego na terytorium Katowic, Chorzowa i Siemianowic. To miejsce, które możecie eksplorować przez wiele lat życia Waszego dziecka. Od spacerów po hektarach parku – tych tłocznych i tych, odnajdywanych przypadkiem, schodząc z głównych alejek, po wizytę w tamtejszym ZOO czy – ze starszym potomstwem – w Planetarium*. W Parku Śląskim przejedziecie się też legendarną Kolejką Linową „Elka”, odwiedzicie wesołe miasteczko „Legendia” czy Skansen (tę atrakcję tez polecamy starszym dzieciakom)

W Chorzowie odkryjecie także zielone tereny kryjące się w pobliżu stawu „Amelung”, gdzie spaceruje spora część chorzowskich rodziców. Jest cisza, staw, nad którym można posiedzieć i zieleń. jest i odrobina historii – bowiem jeszcze niedawno można było zobaczyć tu zabudowania nadszybia szybu Kinga. Podobnie jest w chorzowskim Parku Róż – stawy z kaczkami i łabędziami, place zabaw, zielone obszary spacerowe, czy Parku Redena. Jedna i drugi mieści się w centrum miasta. W Świętochłowicach warto z kolei wybrać się do miejskiego parku czy na place zabaw w pobliżu Osiedla na Wzgórzu. W jednym i drugim miejscu znajdziecie zieleń i nowoczesne place zabaw.

Z kulturą za pan brat!

Bez wątpienia na wyróżnienie zasługuje także katowicka Strefa Kultury, która dla starszych dzieci może być niebanalną rozrywką i pierwszym kontaktem z kulturą. Warto odwiedzić Muzeum Śląskie, które w nowej odsłonie jest mocno interaktywne i zachęca do spędzenie czasu całą rodziną. Oprócz poważnych, stałych ekspozycji znajdziecie tutaj sporo rozrywkowych punktów dla najmłodszych, z kreatywnymi grami interaktywnymi, które pozwolą maluchom lepiej zrozumieć Śląsk i jego kulturę.

Kiedy jesteśmy już przy śląskiej kulturze, wspomnimy także o wycieczce na Nikiszowiec, zwłaszcza wtedy kiedy odbywają się tam malownicze festiwale czy jarmarki. Nikiszowiec to bez wątpienia kwintesencja śląskości i warto maluchom pokazać ten kawałek historii nawet przy okazji codziennego spaceru.

Mapa śląskich bajkowo-tęczowych miejsc w podsumowaniu!

  1. Park Śląski wraz z ZOO, Planetarium, Skansenem, Wesołym Miasteczkiem, kolejką linową Elka i ponad 600 hektarów na spacery na terenie Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. To też ścieżki rowerowe, Rosarium – czyli jeden z większych różanych ogrodów na Śląsku, park linowy z torem saneczkowym!
  2. Park Kościuszki w Katowicach z nowoczesnymi placami zabaw i infrastrukturą dla rodziców, wieżą spadochronową… Niedaleko centrum Katowic.
  3. Parki Wodne – te nowsze w Rudzie Śląskiej i Tychach, i te starsze w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej. Pamiętajcie także o eko basenie w Świętochłowicach!
  4. Palmiarnia – czyli setki odmian egzotycznych i nie tylko roślin. Poczujcie się jak w tropikach i pokażcie maluchom zielony świat flory.
  5. Strefa Kultury – czyli katowicki obszar z siedzibą NOSPR i Muzeum Śląskim w roli głównej. Fajne miejsce na spacer w centrum miasta, fajne też by rozpocząć przygodę z kulturą od najmłodszych lat.
  6. Bytomska Wąskotorówka – w dobie samochodów przejażdżka kolejką wąskotorową może być nie lada przeżyciem i przygodą. Zabierz swoje dziecko w podróż w czasie. Jedna z najpopularniejszych tras wiedzie z Bytomia w kierunku Nakło-Chechło w Miasteczku Śląskim. Warto!
  7. Nikiszowiec, czyli pokazujemy maluchom Śląsk. Trochę tradycji i trochę kultury.
  8. Dolina Trzech Stawów, czyli kolejne – tym razem katowickie – tereny zielone. Na rower, spacer, wspólne wygłupy. Znajdziecie tu tez przystań wodną, śląski Aeroklub czy kilka chronionych roślin i płazów!
  9. Teatr Ateneum – Teatr lalek w centrum Katowic. Przedstawiania dla dzieci w każdym wieku. I dla młodych, i dla starszych.