Czas na przedszkole!

Wrzesień to początek roku – zarówno tego szkolnego, jak i przedszkolnego. Dla wieku rodziców to nowość! Mając w domu 3-latka przeżywamy jego pierwszy wielki dzień w przedszkolu. Zastanawiamy się, czy sobie poradzi, jak będzie się adaptował, czy polubi przedszkolny tryb życia. Jeśli dziecko wcześniej uczęszczało do żłobka, jest oswojone z opiekunami, dziećmi i sporą ilością bodźców, to przedszkole jest dla niego kolejną niesamowitą przygodą. Inaczej może być, kiedy dopiero ją zaczyna i pójście do placówki jest totalną nowością! Jak przygotować się na ten dzień? Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu, sprawiając by wracało tam codziennie z uśmiechem? Przychodzimy z pomocą!

Pierwsze dni w przedszkolu potrafią być stresujące, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Im lepiej przygotujemy swojego 3-latka do pierwszego dnia i początku przedszkolnej przygody, tym nasz i jego stres będzie mniejszy. Jak rozpocząć te przygotowania? Od rozmowy. Tak, rozmowa jest kluczowa. O tym, czym jest przedszkole, gdzie się znajduje, co się w nim dzieje. Ciekawa opowieść o przedszkolu, ujmująca pozytywne aspekty tej placówki utwierdzi dziecko w przekonaniu, że to fajne miejsce, skoro tak mówi mama i tata! Jeśli dziecko samo zaczyna rozmowę o przedszkolu – kontynuujmy ją, pokażmy plusy – opowiedzmy o licznych zabawkach, innych dzieciach, dobrym jedzeniu czy super zabawach. Ten pierwszy – niezwykle prosty krok może okazać się kluczowy. Ważne też, by dzień przed pójściem do przedszkola o tym przypomnieć. I o wcześniejszych rozmowach. Jeśli pojawią się wątpliwości, pytania u dziecka to czas, by je rozwiać i jeszcze raz opowiedzieć, o tym, jak jutro będzie się dobrze bawiło!

 

Kolejnym krokiem niech będzie wspólne przygotowywania się do przedszkola, czyli kompletowanie wyprawki! Wspólnie przygotujcie wszystkie niezbędne rzeczy, które są wymagane w przedszkolu. Pozwólcie dziecku wybrać kolorowy worek na kapcie, pozwólcie wybrać ulubioną czapeczkę. W naszym przypadku wyborów będzie trochę więcej: kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy, kolorowy parasol. Dzieci lubią samodzielnie przygotowywać się do każdego dnia. Kiedy zrobicie to wspólnie, będziecie mieli wielką frajdę. Jaka wyprawka jest niezbędna w Bajkowej Krainie sprawdzicie tutaj!

Adaptacja u nas jest obowiązkowa i często ułatwia dziecku przeżycie pierwszych dni w przedszkolu. Obecność rodzica to nie wszystko. Znowu wracamy do tematu rozmowy – przygotowując dziecko na pobyt w przedszkolu, powiedzmy mu kiedy wrócimy, pożegnajmy się, postarajmy się wytłumaczyć, że musimy chodzić do pracy, bo tak po prostu jest. Postarajmy się pocieszyć dziecko w chwilach kryzysu – pamiętajmy, że my też takie mamy i przykładowo nie zawsze mamy chęć na dzień pracy, a we wcześniejszych latach na dzień w szkole. W grupie maluszków prowadzona jest u nas adaptacja z udziałem rodziców obecnych w sali, z dzieckiem. Przez tydzień się oswajamy – czasami proces ten trwa szybciej, czasami jest trudniej i dłużej. Bajkowa Kraina jest placówką integracyjną, stąd proces adaptacji z udziałem rodziców nie powinien być niczym dziwnym.

Teraz przechodzimy do konkretów, czyli tego co powinien umieć 3-latek przez rozpoczęciem przedszkola!

Pracujmy nad samodzielnością dziecka. Dziecko powinno potrafić samo się ubrać i rozebrać, sygnalizować swoje potrzeby, samo się załatwić (tutaj wyjątkiem są maluszki w grupie 2,5 – 3 lata i dzieci z zaburzeniami rozwojowymi), samodzielnie zjeść posiłek. Oczywiście w przypadku trudności zawsze może liczyć na pomoc nauczyciela, zwłaszcza w placówce takiej, jak nasza. Jednak warto przed rozpoczęciem przedszkola nad tą samodzielnością popracować.

Przygotujmy też dziecko na to, że w przedszkolu sporo się dzieje. Jest określony plan dnia, są spacery i zabawy na świeżym powietrzu, są zajęcia z plastyki, muzyki i zabawy w grupie. Porozmawiajmy z nim o tym, że nie będzie się cały dzień tylko bawiło, ale musi też reagować na nauczyciela i angażować się w zaplanowane czynności.

Warto też popracować nad porządkiem. Uczymy dzieci w przedszkolu sprzątania po sobie – odkładania zabawek na miejsce i dzielenia się nimi z innymi. Często to duży problem, kiedy dziecko nie przebywa wśród rówieśników i ma „wszystko” oraz „wszystkich” dla siebie. Uczmy dziecko już wcześniej słów: dziękuję, proszę, przepraszam. Uczmy dzielenia się z innymi chociażby na placach zabaw, czy z rówieśnikami w rodzinie lub na podwórku. To ułatwi zrozumienie przedszkolnych zasad.

O higienie wspominać chyba nie musimy, bo mamy nadzieję, że już we wcześniejszych latach życia uczycie dzieci jak myć ręce i zęby. W przedszkolu czynności higieniczne są na jednym z pierwszych i kluczowych miejsc. Dobre nawyki bowiem to podstawa!

Trzylatek w przedszkolu poradzi sobie świetnie, odnajdzie się też bez problemu w nowym dla niego świecie, jeśli razem z nim się do niego przygotujemy. Warto to zrobić, by przedszkole stało się niesamowitą przygodą, do której będzie się chciało wracać każdego dnia, a nie traumatycznym przeżyciem.

Jeśli potrzebujecie pomocy, macie pytania dotyczące tego jak sobie poradzić z przygotowaniami – zapraszamy do kontaktu. Nasi pedagodzy chętnie podzielą się z Wami doświadczeniami. Jeśli jesteście pełni obaw, jak to będzie, a Wasza pociecha ma jeszcze czas na przedszkole, może warto rozważyć grupy przygotowania przedszkolnego? Takie działają przykładowo w naszych żłobkach. Nasza grupa maluszków również nie jest standardowa, bo przyjmujemy do niej dzieci już od 2,5 roku życia!

Będzie dobrze! Powodzenia!

Zapraszamy również do artykułów około tematycznych:

Pierwszy dzień w przedszkolu

O językach obcych od najmłodszych lat!

Muzyka w naszym przedszkolu!

Ruch w życiu dziecka

Zabawy edukacyjne dla dzieci

Zabawa = nauka!

W pieluszce do przedszkola?!

Przedszkole dwujęzyczne

Bajkowa Kraina: misja i wizja