Biblioteczka malucha – polecane książeczki dla najmłodszych

Książeczki dla niemowląt i dla trochę starszych dzieci? Pytania, z którymi borykają się rodzice – jaka książeczka w jakim wieku? Jak zachęcić dziecko do czytania? Pamiętajmy, że każde dziecko ma wrodzoną ciekawość świata, chęć poznawania – i w bardzo dużej mierze to od nas, rodziców zależne jest to, czy będzie i jak będziemy tę chęć pielęgnować i rozbudzać. Czytanie od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na rozwój i pogłębianie tej ciekawości. Polecamy Wam dziś biblioteczkę malucha – czyli książeczki dla najmłodszych warte uwagi.

  1. Dobranocki na pogodę i niepogodę

Dla najmłodszych, ale i tych trochę starszych. Dla tych, którzy nie potrafią jeszcze czytać, ale którym Wy już możecie każdego dnia, do snu snuć bajkowe opowieści. Do snu idealnie nadają się krótkie, spokojne opowiadania i takie właśnie są Dobranocki na pogodę i niepogodę – 12 krótkich opowiadań napisanych przez znanych polskich autorów i pięknie zilustrowanych.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 0+

  1. Seria Pierwsze słowa. Akademia Mądrego Dziecka

Seria książeczek do lat 3. Pozwala na obycie się ze słowami prawie każdej kategorii – są i pojazdy, i kolory. I o tym, co na wsi, i o tym, co w domu. Dziecko nie tylko słucha podstawowych zwrotów, słów, nie tylko ogląda kolorowe ilustracje, ale i interaktywnie korzysta z książeczek, bowiem te mają wiele elementów do przesuwania.
Wydawnictwo: Egmont
Wiek: 3-4 lata [my zalecamy podawanie już wcześniej!]

  1. Seria Pierwsze obrazy.

Tradycyjne książeczki dla niemowlaków, ale w wydaniu od Dwóch Sióstr to edycje bardziej kreatywne. To dodatkowe wprowadzenie słynnych petroglifów z całego świata. Książeczki uwzględniają etap rozwoju dziecko i prowadzą je przez świat od prostych kontrastowych ilustracji poprzez pojawiające się szczegóły, kolor i złożone kompozycje.      Odgadywanie kształtów, zapoznanie ze sztuką ludową uwrażliwia też maluchów na sztukę.
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Wiek: 0-2 lata

  1. Rok w lesie

Wszystkie zwierzaki zamieszkujące las w jednej książce? Tak, to możliwe – tutaj bohaterami są dziki, niedźwiadki, mrówki, dzięcioły, żaby czy łosie…  To 12 rozkładówek – na każdy miesiąc jedna – precyzyjnie i bardzo szczegółowo rozrysowanych, przedstawiających leśnych bohaterów w różnych sytuacjach. Dzieci uczą się kto ma jakie przysmaki, kto się z kim lubi, kto śpi w dzień, a kto w nocy. Rok w lesie możecie oglądać całą rodziną i robić to godzinami. Przy okazji pobudzacie wyobraźnie dziecka, rozwijacie jego spostrzegawczość i zdolności logicznego myślenia. Opowieściom i świetnej zabawie nie ma końce. Gwarantujemy, że pokochacie tę książkę.         
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
wiek: 0-6 lat

  1. Mój przyjaciel Stefan

Napisana i zilustrowana książeczka przez szwedzką autorkę książek dla najmłodszych. Zwykła, a zarazem niezwykła opowieść o przyjaźni i o tym, żer trwa ona w najlepsze. Książeczka ze skandynawskim rysem i pięknymi ilustracjami. Ucząca też o tym, co w życiu cenne.
Wydawnictwo: Zakamarki
Wiek: 4+

  1. Pucio mówi pierwsze słowa

Pucio bez dwóch zdań stanie się najlepszym towarzyszem Waszego dziecka. To seria pomocna bardzo w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy. Łączenie słów, ich rozumienie często zaczyna się już u dwulatka. Dla starszych dzieci to doskonałe pozycje do startu pierwszych, samodzielnych prób czytania. Piękne ilustracje, proste słowa to wyznaczniki tej serii, w której znajdziecie też tytuły: Wierszyki ćwiczące język, Z muchą na luzie ćwiczymy buzię, Pucio uczy się mówić.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 2+

  1. Seria Ulica Czereśniowa

Seria, która podbiła świat. Sporo zabawnych szczegółów, postaci, codziennych sytuacji książeczki dla dzieci w różnym wieku. Spotkanie tu bohaterów podczas Zimy na ulicy Czereśniowej, wiosny na ulicy Czereśniowej czy podczas Wielkiego gotowania na ulicy Czereśniowej. Każdy tytuł dostosowany do wieku dziecka. Od książek obrazkowych, po ten, w której i proste przepisy kulinarne. Absolutne wow! Wydawnictwo: Dwie Siostry
Wiek: 3+

  1. Turlututu Abrakadabra!

Absolutny hit zwłaszcza wśród trzylatków autorstwa Herve Tullet – francuskiego autora oraz ilustratora książek dla dzieci. Kosmiczny wygląd, trochę abstrakcji i zaproszenie do interaktywnej zabawy, która porusza wyobraźnię. To sedno jego książeczek. Gorąco Wam polecamy te pozycje! To bez wątpienie międzynarodowe bestsellery.
Wydawnictwo: Babaryba
Wiek: 3-5 lat

  1. Śpiewanki Muchomora

Genialny i prosty pomysł umieszczenia tekstów popularnych piosenek na pięknie ilustrowanych kartach książeczek. W serii znajdziemy Stary niedźwiedź mocno śpi, Miała baba koguta, Jadą, jadą misie, Tańcowały dwa Michały i inne. Dzieci pokochają śpiewanki, ale uwaga: te książeczki trzeba śpiewać!
Wydawnictwo: Muchomor
Wiek: 0-3 lata

  1. Bardzo głodna gąsienica

To kolejny ukochany przez najmłodszych tytuł. Klasyka literatury dla najmłodszych od Erica Carle’a. Zwierzęta, interakcja, kolory i niebanalne rysunki klucz sukcesu tych książeczek. Oprócz historii przemierzającej świat gąsienicy, znajdziecie też Od stóp do głów, gdzie naśladowanie zwierząt będzie super gimnastyką!
Wydawnictwo: Tatarak
Wiek: 2-5 lat