Bezpieczne lato i bezpieczne wakacje przed nami!

Wakacje to upragniony czas nie tylko maluchów, ale i nas – dorosłych. Często to czas beztroski i swobodnego odpoczynku. Moment, w którym nie musimy nic oprócz permanentnego odpoczywania. Nie ukrywamy, że to lubimy. Formy wypoczynku mogą być różne – od leżenia na łące i patrzenia w niebo, przez wędrówki mniejsze i większe, po aktywne zwiedzanie i wakacje w ruchu. Pamiętajmy jednak, że ten rok jest nieco inny niż poprzednie. Covid-19 nie zniknął, a czasami można odnieść wrażenie, że w stosunku do marca niewiele się zmieniło. Bądźmy zatem czujni i bezpieczni, i szczególnie uważajmy na siebie.

Jak spędzić tegoroczne wakacje, by było swobodnie i bezpiecznie? Mamy kilka pomysłów, które warto rozważyć planując tegoroczne kierunki i formy wypoczynku.

Wsi spokojna, wsi wesoła

Pierwsza nasza propozycja to odludzie! Tak, to bardzo popularny kierunek w tym roku, ale może warto znaleźć swoją wioskę pośród tysięcy dostępnych na mapie Polski? Może warto wybrać się do rodziny, babci na wieś, tak jak to było za dawnych lat. Na pewno warto odkryć skarby wsi – pamiętajmy, że dla naszych dzieci będzie to wielka atrakcja. Zwłaszcza jeżeli na co dzień mieszkamy w dużym mieście. Mamy szansę opowiedzenia dzieciom o wiejskim życiu, o zwierzętach domowych, o tym że krowa daje mleko, a kury jajka. Do tego piękny, sielski krajobraz łąk i lasów. Wystarczy, że znajdziemy przyjazną agroturystykę, domek na wyłączność lub skorzystamy (jeśli mamy możliwość) z gościnności naszej bliższej czy dalszej rodziny.

Co szczególnie polecamy?

W góry, w góry miły bracie!

Tam przygoda czeka na Cię! Góry od lat pozostają wdzięcznym miejscem do aktywnego odpoczynku. Jednak warto w tym roku zejść z głównych traktów turystycznych i obleganych szlaków, stawiając na te mniej znane. Jak to zrobić? Wystarczy popatrzeć na mapę i wybrać szlaki poboczne, a tym samym mniej uczęszczane. Znajdziecie takie w każdych górach, nawet Tatrach! Warto stronić w tym roku od schronisk pełnych ludzi i turystycznych miejscowości. Góry dla naszych małych turystów mogą być niezłym wyzwaniem, ale też przygodą! Zwłaszcza jeśli na przykład zdecydujemy się na nocleg w namiocie.

 Co szczególnie polecamy?

Na plaży fajnie jest!

W tym roku sceptycznym okiem patrzymy na rodzimy Bałtyk, ale jeśli znajdziemy „miejsce na końcu świata”, a nie wakacyjny kurort dlaczego nie skorzystać? Morze to wdzięczny kierunek zwłaszcza dla małych dzieci, które oprócz piachu i wody nie potrzebują wiele. Szukajcie, a znajdziecie!

Jak zachować zasady bezpieczeństwa w miejscach, w których o to trudno?

  1. Noś maseczkę! Tak, wiemy że tylko w przestrzeniach zamkniętych, jednak jeśli jesteś w miejscu obleganym przez ludzi, jest ich więcej niż normalnie, bo są przecież wakacje – włóż maseczkę dla swojego bezpieczeństwa.
  2. Przy wyborze miejsc noclegowych kieruj się przede wszystkim czystością i zachowaniem zasad sanitarnych.
  3. Jeśli możesz postaw na wyłączność: dom wakacyjny, domek letniskowy, apartament to bez wątpienia bezpieczne wybory tego lata.
  4. Spędzaj czas w rodzinnym, małym gronie. Zrezygnuj z hucznych imprez ze znajomymi, na których każdy z kimś miał kontakt, na których sporo dzieci chodzących do różnych placówek żłobkowych i przedszkolnych.
  5. Przy wyborze restauracji kieruj się higieną i czystością! Zwracaj uwagę na to, czy personel ma maseczki i przyłbice, czy stoły są dezynfekowane. Możesz w tym roku postawić też na samodzielne gotowanie.
  6. Unikaj tłumów! Wybieraj miejsca, które nie są oblegane. Lasy zamiast parków, spokojne maleńkie miasteczka i wioski zamiast turystycznych kurortów.
  7. Myj ręce zaraz po tym jak przychodzicie ze spaceru, plaży, lasu. Dezynfekuj je, jak wchodzisz i wychodzisz z restauracji, sklepu czy innej zamkniętej przestrzeni!
  8. Noś w torbie płyn do dezynfekcji rąk, jednorazowe rękawiczki na wszelki wypadek, maseczkę!
  9. Zwracaj uwagę na siebie i innych. Myśl o tym, by było bezpiecznie!

Kochane Dzieci! Drodzy Rodzice!
Życzymy Wam udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!