Zajęcia rozwojowe w ramach podstawy programowej w naszym przedszkolu: sensoplastyka

Realizując przedszkolną podstawę programową mamy na uwadze przede wszystkim przygotowanie dziecka do kolejnego etapu edukacji – edukacji wczesnoszkolnej. Podstawa ma swoiste cele i zadania, które realizuje. A każde przedszkole może je realizować na swój sposób – ważne, by zajęcia były ciekawe, dostosowane do wieku dziecka i jego możliwości. W Bajkowej Krainie podstawa programowa jest realizowana bardzo różnorodnie, a zajęcia i plan dnia wypełniony został też innymi aktywnościami dla najmłodszych – zgodnie z naszą filozofią.

Ta zakłada między innymi dużą samodzielność i dużą kreatywność, a także nieustanny rozwój i zajęcia, które nań pozwalają. Dlatego w naszym przedszkolu znajdziecie zajęcia z sensoplastyki i logorytmiki. Dziś opowiemy Wam krótko o tym, dlaczego tak jest i czym są takie zajęcia, o tym, jak je prowadzimy i jak na co dzień kształtujemy rozwój Waszych dzieci.

Tajemnicza sensoplastyka

W tej lekko tajemniczej nazwie skrywa się po prostu plastyka, ale taka w której biorą udział wszystkie zmysły! Skrywa się też brak limitu wieku – w zajęciach mogą brać udział zarówno dzieci, jak i młodzież, dorośli. Nie ma granic, więc widełki 0 – 100 lat będą adekwatne! Trzecim sekretem sensoplastyki są produkty, z którymi się pracuje! Te są niezwykle bezpieczne, bo są to produkty, które wykorzystujemy na co dzień! Przykładowo ryż, makaron, mąka czy jogurt. Zaskoczeni? To czytajcie dalej! Wystarczy odrobina kolorowych barwników i to, co znajduje się często w naszym domu, uzupełnione o folię malarską i koniecznie ubranie na zmianę, by wyczarować małe cuda, pozwalające na pracę i rozwój wszystkich zmysłów. Sensoplastyka to swoboda twórcza i prawdziwy bałagan! Ale bardzo pozytywny, mający wiele korzyści dla dziecka, które poznaje świat poprzez zmysły. W czasie zajęć stymulowane są wszystkie zmysły małego człowieka. Kolorowe ryże, makarony, pachnące ciecze i masy, twarde ziarna – wszystko to w rękach dziecka, sprawia że korzysta ono i pobudza podczas zajęć wszystkie zmysły – dotyku, wzroku, węchu, słuchu, a nawet smaku! Dzięki temu wspierany jest ogólny rozwój malucha oraz mała i duża motoryka, bo przecież chwytamy, ugniatamy, lepimy, a tym samym poprawiamy i pracujemy nad sprawnością dłoni.

Swoboda twórcza, czyli pozytywny bałagan!

Często zajęcia z sensoplastyki nie są ulubionymi zajęciami opiekunów żłobkowych i pedagogów przedszkolnych, bo powodują niezły bałagan! Tak, zgadza się – ale korzyści z tego bałaganu są dużo większe niż nam się wydaje, dlatego Bajkowej Krainie bałagan niestraszny. Takie zajęcia powinny mieć miejsce na podłodze – tę wykładamy folią malarską, często też nie każemy dzieciom wkładać ochronnych strojów, które ograniczają. Pozwalamy im na 100% swobodę i poznawanie świata wszystkimi zmysłami. A że czasem jest brudno? Trudno! Sprzątamy! Pamiętamy też o tym, że w tych zajęciach na pierwszym miejscu jest proces twórczy, a nie gotowa końcowa praca. Dlatego pozwalamy dzieciom na dowolność, nie dajemy instrukcji wykonywania pracy, a wskazówki, które wspierają kreatywność i pomysłowość dzieci. Swoboda twórcza polega na poznaniu produktów, z których tworzymy – dotykaniu ich, poznawaniu ich konsystencji. Ta swoboda też uczy innych rzeczy – przy okazji poznajemy strukturę danego produktu, jego kolor. Opracowując zajęcia z sensoplastyki pozwalamy sobie na eksperymentowanie, a nie ocenianie efektu pracy dziecka, bo nie o efekt tutaj chodzi. Dziecko obserwując prezentowane zjawiska uczy, widzi przyczynę i skutek. Dodatkowo, dzięki sporej dawce samodzielności, wpada na bardzo fajne i kreatywne pomysły, rozwija swoje umiejętności i wyobraźnię.

Sensoplastyczne korzyści

Zajęcia odbywają się w naszym przedszkolu raz w tygodniu. Stale myślimy o organizacji rodzinnych warsztatów sensoplastycznych dla naszych dzieci i ich rodziców w godzinach popołudniowych. Dajcie znać, co o tym myślicie. Sensoplastyka to świetna zabawa w każdym wieku!

O logorytmice poczytacie tutaj!