Międzynarodowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Wody, Godzina dla Ziemi, Międzynarodowy Dzień Ziemi… Musimy przyznać, że nasza planeta w okresie wiosennym ma sporo powodów do świętowania. A może to my mamy sporo powodów i dni, by myśleć o przyszłości Ziemi? O tym, jaką chcemy ją zachować dla kolejnych pokoleń, w tym naszych bajkowych dzieci? Bo troski o środowisko, świadomości przyrody i szacunku dla otaczającego nas świata należy uczyć od najmłodszych lat. Po co? Bo to, by kolejne pokolenia również mogły się cieszyć pięknem naszej Ziemi.

Ten moment ekologicznej refleksji być może pomorze nam nie popełniać wciąż tych samych błędów. Z jednej strony świadomość ekologiczna rośnie, z drugiej natomiast ilość „rzeczy do załatwienia” przyprawia o zawroty głowy. W Dniu Ziemi pomyślmy o planecie i o tym, jak możemy o nią dbać!

Podczas TYGODNIA ZIEMI nasze bajkowe dzieci będą mogły poznać planetę Ziemia – pooglądamy mapy świata, zakręcimy globusem, dowiemy się, że świat jest ogromny i piękny. Porozmawiamy również o tym, jak realnie dbać o środowisko, by się nim nadal cieszyć.

– nauczymy się segregować śmieci na elementy plastikowe, szklane i papierowe
– powiemy, jak ważna jest oszczędność wody i jak oszczędzać wodę!
– poznamy różne gatunki drzew i roślin, może nawet coś zasadzimy!
– starsze przedszkolaki z pewnością będą miały okazję do wspólnego sprzątania świata
– wykonamy prace plastyczne z Ziemią w roli głównej

Dlaczego to tak ważne?

Ziemia to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać. Uświadamiając znaczenie Ziemi od najmłodszych lat, zaszczepiając troskę o planetę i środowisko wśród najmłodszych, możemy mieć nadzieję, że w przyszłości będą bardziej wrażliwi na los planety. Zgaszą niepotrzebne światło, zakręcą wodę szczotkując zęby, nie będę brać jednorazowych, plastikowych torebek ze sklepów, a sortowanie śmieci będzie dla nich oczywistością!

Nam sporo brakuje do 100% dbania o planetę, co prędzej czy później może doprowadzić do katastrofy. Ekolodzy, środowiskowi działacze apelują, by działania dla Ziemi były bardziej widoczne i zakrojone na szerszą skalę. Pamiętajmy, że tym małym istotkom – naszym dzieciom, to my dajemy przykład!

Drodzy Rodzice! Posadźcie razem z Waszymi pociechami drzewo w ogrodzie, zioła w doniczce. Uczcie segregacji śmieci przez zabawę. Opowiadajcie o pięknie planety. Można to robić na wiele mądrych sposobów, nie tylko 22 kwietnia!