Światowy Dzień Wody

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. To dobra okazja, by przypomnieć jak ważna w naszym życiu jest woda, jak bardzo jest cenna i jak bardzo powinniśmy o nią dbać. To też dobry moment na to, by maluszkom wytłumaczyć skąd się bierze woda, dlaczego jest tak istotna w naszym życiu, a tym samym jak ją oszczędzać, by starczyło nam na wystarczająco długie lata.

Święto zostało ustanowione przez ONZ i ma nam przypominać o tym, zasoby wody na świecie są ograniczone. To dobry dzień, by wytłumaczyć dziecku, że woda nie bierze się z kranu, i że wcale a wcale nie ma jej na świecie za wiele! Światowy Dzień Wody przypomina nam o szacunku do wody, która bardzo często jest przez nas marnotrawiona. Dlaczego? W klimacie umiarkowanym mamy jej pozorną szeroką dostępność i „nadmiar”, dlatego zapominamy o tym, że w niektórych rejonach świata jest luksusem. Światowy Dzień Wody pozwala na pamięć o przyszłych pokoleniach – naszych dzieciach, które warto uczyć od najmłodszych lat jak ważne jest świadome korzystanie z bogactwa natury, tak by go nie umniejszać. Pamiętajmy, że wody słodkie to jedynie 3% wszystkich zasobów wody na ziemi. Najwięcej jej na Antarktydzie, sporo jej też w innych lodowcach i krainach śniegu, sporo jej też pod ziemią. Rzeki i jeziora to kropla w morzu potrzeb. Pamiętajmy, że większość krajów boryka się z brakiem wody, jej nadwyżki zauważalne są u nielicznych, przykładowo w Norwegii – ta ma wody pod dostatkiem głównie przez wzgląd na klimat, w jakim się znajduje. Najgorzej jest w Afryce i gdzieniegdzie w Azji. W Polsce jest póki co dobrze, ale zużycie wody stale rośnie, dlatego Światowy Dzień Wody to doskonała okazji, by przypomnieć o szanowaniu i rozsądnym korzystaniu z wody. Warto o tym pamiętać na co dzień. Warto też uczyć tego dzieci od najmłodszych lat.

W Bajkowej i Tęczowej Krainie zwrócimy uwagę na to skąd się bierze woda, gdzie jej brakuje, jak jest ważna w naszym życiu. Będziemy też eksperymentować i opowiadać o tym, że przemienia się w parę albo w lód. Nasze maluchy będą mogły poznać też różnicę między morzem, rzeką i jeziorem. Wszystko jak zwykle pokażemy w inspirujący sposób pełen kolorów i rozmaitych działań.