Wszystko, co chcesz wiedzieć o żłobku

Drodzy Rodzice! Codziennie docierają do nas liczne pytania związane z pobytem dziecka w żłobku. Pytacie, o to, co dzieci jedzą. Pytacie, jak wygląda dzień. Pytacie kiedy najlepiej zapisać dziecko do żłobka. Pytacie o wiele bardzo istotnych kwestii, wpływających na Waszą decyzję o tym, czy żłobek i żłobkowa opieka to na pewno najlepsze wyjście dla Waszego maluszka. Dziś odpowiadamy. Wybraliśmy najczęściej zadawane przez Was pytania i stworzyliśmy żłobkowe vademecum!

Jaki wiek dobry na start w żłobku?

Zgodnie z polskim prawem można to zrobić kiedy dziecko skończy 20 tygodni. Wielu z Was uważa jednak, iż jest to zdecydowanie za wcześnie. Bardzo często decyzja o żłobku zapada po skończeniu pierwszego roku życie. Mamy wracają wówczas do pracy i decydują się na żłobkową opiekę. Nie jest to jednak regułą. W Bajkowej Krainie mamy pod opieką dzieci zarówno roczne, jak i dzieci które ukończyły 6 – 8 miesiąc życia. Wszystko zależy od Waszej sytuacji i Waszego przekonania, że to już ten czas.

Co to jest adaptacja i czy jest obowiązkowa?

Naszym zdaniem adaptacja jest konieczna. Pierwsze dni dla malucha w nowym otoczeniu, z nowymi osobami mogą być stresujące. Pamiętajmy, że dla niego to totalna nowość – do tej pory przebywał w towarzystwie zaledwie mamy i taty. Teraz nie dość, iż wokół jest sporo dorosłych, to jeszcze sporo innych dzieci. Do tego dochodzą nowe bodźce dźwiękowe i wizualne.

Adaptacja w Bajkowej Krainie trwa około tygodnia. To czas, kiedy malec przebywa na sali z mamą lub tatą i etapowo, jego czas pobytu, jest wydłużany. Zdarzają się sytuacja kiedy maluch (lub rodzic) potrzebują większej ilości czasu – rozumiemy to, dlatego w naszych placówkach wprowadziliśmy autorskie turnusy adaptacyjne, które trwać mogą do miesiąca. Rodzic, przebywając z dzieckiem w domu, może skorzystać z takiego turnusu zanim zdecyduje się na codzienną żłobkową przygodę malucha. Zachęcamy rodziców będących jeszcze na urlopie macierzyńskim / tacierzyńskim, by ostatni miesiąc spędzili z malcem w wybranym żłobku. Ta forma na pewno zaowocuje szybszym, samodzielnym przystosowaniem się do nowych okoliczności.

To, jak przebiega adaptacja jest zawsze indywidualne. Zwykle dzieci mające 6 – 8 miesięcy przechodzą ją lepiej, niż te starsze maluchy. Zwykle dzieci, które były pozostawiane pod opieką innych osób, niż mama – babcia, ciocia – również radzą sobie w adaptacji lepiej.

Co jedzą dzieci w żłobku?

Dbamy o to, by dzieci jadły zdrowo i zgodnie ze swoją dietą. W naszych placówkach nie ma problemu, by zgłosić żywieniowe preferencje dzieci. Jesteśmy w stanie przygotować dietę wegańską czy bezglutenową. Zwracamy uwagę na produkty, na które dzieci są uczulone i pilnujemy, by podawać im posiłki zgodnie z zaleceniami. Wyżywienie, które zapewniamy najmłodszym jest zgodne z wytycznymi opracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie.

W Bajkowych Krainach dzieci mają zapewnione pełne wyżywienie: śniadanie, zupę, drugie danie, podwieczorek. Wszystkie posiłki są odpowiednio do wieku dziecka rozłożone w czasie.

Co dziecko musi „zabrać” do żłobka?

Pewnie jest to zależne od placówki, ale w większości „wyprawka” jest podobna. My, przekazujemy listę niezbędnych rzeczy wraz z podpisaną umową. A co się kryje pod tą nazwą?

– pampersy / pieluszki
– chusteczki nawilżające
– krem na otarcia
– ubranka na zmianę – jeden dodatkowy komplet
– buciki na zmianę
– zestaw do mycia zębów: szczoteczka, pasta, kubek
– nocnik
– smoczek
– butelka / kubek niekapek

Co te dzieci właściwie tam robią?

Era żłobków kojarzonych z „przechowalnią” maluchów już dawno minęła. Dzieci w żłobku funkcjonują według ustalonego planu dnia. Są wspólne zajęcia, zabawy ruchowe, piosenki i inne kreatywne atrakcje. Jest czas na rozwój i czas na odpoczynek. Nasze bajkowe dzieci to szczęśliwe dzieci, bo u nas sporo się dzieje. Mamy rytmikę, dogoterapię, język angielski. Nie zamęczamy dzieci nadmiarem zajęć, a dostosowujemy je w pełni do wieku i możliwości maluchów. Nasza kadra jest zawsze zaangażowana w pracę z dziećmi i każdego dnia realizuje mnóstwo kreatywnych pomysłów!

Żłobek to fajne miejsce! Tutaj maluch spotyka inne maluchy, uczy się wielu ważnych rzeczy i rozwija. Często to my – rodzice – boimy się żłobków. Nasze dzieci są bardziej odważne, kiedy odpowiemy sobie na pytanie dlaczego warto posłać dziecko do żłobka, kiedy zobaczymy jak ono w nim funkcjonuje, przekonamy się, że to słuszna decyzja.

Jak z opieką? Jedna ciocia na tyle dzieci…

Dzieci w Bajkowej Krainie przebywają w małych grupach. Na 8 dzieci w grupach starszych przypada jeden opiekun, w grupach młodszych jeden opiekun ma pod swoją opieką 5 dzieci. Dbamy o to, by było bezpiecznie i by każde z dzieci otrzymało uwagę, zainteresowanie i mogło się przytulić do swojej ulubionej cioci!

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na większość nurtujących Was pytań i przekonaliśmy, że żłobki są fajne! W następnych żłobkowych poradnikach postaramy się napisać o tym, jak ułatwić maluchowi pierwsze dni w żłobku, a także przytoczymy kilka istotnych informacji, o naszym żłobkowym życiu, dla tych, którzy rozważają za i przeciw!