Wiosna pełna alergii

Wiosna to taki czas, w którym nie tylko przyroda budzi się do życia. Niestety często dla nas rodziców, to czas wzmożonych przeziębień i alergii. Jeśli Twoje dziecko kicha i kaszle, jeśli występuje pieczenie i swędzenie oczu, warto sprawdzić czy nie jest uczulone na pyłki roślin. Warto pamiętać, że jeśli ani mama, ani tata nie są alergikami, to istnieje wiele szans na to, iż Wasze dziecko również nie będzie miało alergii. Natomiast w przypadku kiedy macie uczulenia, atopowe zapalenie skóry, czy sienny katar, ryzyko wystąpienia alergii u dziecka wynosi aż 90%. Podpowiadamy jak rozpoznać alergię, co nią jest, a co nie. Jak pomóc dziecku z alergią i jakie są jej prawdy i mity.

Okres kiedy rośliny pylą najbardziej trwa od kwietna do sierpnia. Alergicy nie mają wówczas łatwego życia. Kiedyś alergie spotykały głównie osoby dorosłe i starsze dzieci, dziś niestety dopadają i kilkulatków. Jak pomóc maluchom z alergią? Całkowicie kontaktu z pyłkami nie jesteśmy w stanie wykluczyć, jednak możemy zrobić wiele, by pomóc maluchowi przetrwać ten trudny czas. Pamiętajmy, że mały alergik powinien być pod stałą opieką lekarską. Jeśli objawy wiosennych alergii są bardzo silne, lekarz z pewnością zastosuje odpowiednie leki, jednak samodzielnie możemy także wspierać malca w przetrwaniu okresu pylenia.

Pogoda

Śledź na bieżąco informacje pogodowe i komunikaty dotyczące stężenia pyłków w powietrzu. Obecnie jest wiele stron specjalistycznych, na których znajdziemy takie komunikaty. Możesz też pobrać aplikację na swój telefon i otrzymywać powiadomienia na bieżąco. Zapoznaj się też z kalendarzem pylenia i postaraj się planować tak dni maluszka, by nie były dla niego zbyt ciężkie alergicznie.

Samochód

Jazda samochodem przy zamkniętych oknach. Jeśli używasz klimatyzacji w samochodzie, zamontuj filtry zatrzymujące pyłki (jest wiele dostępnych na rynku) i pamiętaj, by regularnie je wymieniać.

Spacer

Po spacerze koniecznie umyj maluszka, najlepiej w całości pod prysznicem, zwracając uwagę też na włosy, tak by spłukać osiadające na ciele pyłki. Najważniejsze, by przemyć wodą twarz, oczy i nos. W okresie pylenie wybieraj też odpowiednio miejsca spacerów. Bujna łąka niekoniecznie będzie tutaj priorytetem. Unikaj skoszonych traw czy świeżego siana. Wiosenne wakacje zaplanuj z dala od kempingów, na których trudno odgonić się od pylących roślin.

Dom

W domu pamiętaj o tym, by w czasie pylenia pozamykać okna. Jeśli już musisz je uchylić, otul je mokrym prześcieradłem czy ręcznikiem, tak by pyłki nie dostały się do wewnątrz. Pamiętaj też o tym, by często odkurzać mieszkanie, a w czasie wiosennych pyleń, nie rób remontów i nie narażaj dziecka na dodatkowy kurz, który dodatkowo drażni. W domu warto także zastosować oczyszczacze powietrza – te są całoroczne, w sezonie wiosennym pochłaniają pyłki, w sezonie grzewczym, roztocza i pyły, o smogu nie wspominając. W domu warto też suszyć pranie (nie na balkonie, czy w ogrodzie) – jeśli suszyć na zewnątrz, przed wieczorem zabierz je do domu. Pyłki opadają przy ochłodzeniu powietrza.

Co i jak uczula

Alergię na pyłki bardzo łatwo pomylić z wiosennym katarem. Kiedy uczulenie nie jest zbyt silne, możemy myśleć, iż to zwykły katar. Wydzielina z nosa także jest podobna do tej, z początku infekcji. Czasami przy alergii siennej może wystąpić gorączka, stan podgorączkowy, pojawiają się bóle głowy, płaczliwość, rozdrażnienie czy niemożność skupienia uwagi. Objawy są zatem identyczne, jak te przy przeziębieniu. Nasilone dolegliwości należy leczyć – leczenie z kolei warto rozpocząć 2-3 tygodnie przed spodziewanym pyleniem. Ważne, by dziecko było pod stałą opieką alergologa, który wskaże odpowiednie preparaty.

U osób uczulonych na pyłki roślin, często mogą pojawić się także reakcje alergiczne pokarmowe, występujące po zjedzeniu niektórych, zwykle surowych pokarmów. Mamy wtedy do czynienia z alergiami krzyżowymi. Co się z czym krzyżuje? Bardzo często pyłki brzozy z orzeszkami, selerem i jabłkiem. Pyłki bylicy z alergenami marchewki. Alergia krzyżowa wcale nie jest rzadką przypadłością. w wielu roślinach i pokarmach znajdziemy te same alergeny, co w pyłkach roślin, stąd „krzyżówki”. Jeśli dziecko reaguje alergicznie na pewne pokarmy, mamy do czynienia z obrzękiem ust, języka, drętwieniem warg czy swędzeniem ust. Koniecznie należy przestać jeść, to co uczula i pilnie udać się na konsultację lekarską. Niektóre alergie mogą powodować poważne trudności z połykaniem, a czasem i oddychaniem.

Każdą alergię można zdiagnozować przez testy skórne i badania krwi. Z krzyżowymi poradzić sobie ciężej, ale ostatecznie po szerokim wywiadzie, dojdziemy do tego, w czym problem. Warto obserwować dziecko wiosną i nie bagatelizować wiosennego kataru, który może być alergią.

W Polsce okresy pylenia są różne dla różnych części kraju. Polecamy Wam kalendarz pylenia roślin opracowany przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych – na stronie możecie wybrać interesujący Was obszar kraju i zobaczyć, co kiedy i jak silnie pyli. Sprawdźcie koniecznie zanim tegoroczny kwiecień zaskoczy Was pyłkami.