Wiosenny czas maluchów!

Wielkanocne święta kojarzą nam się z wiosną i zielenią. Są zdecydowanie dłuższe niż te zimowe, jeśli cały Wielki Tydzień potraktujemy jako czas przygotowań i świętowania. Chyba, że niektórzy z Was są bezsprzecznie zwolennikami magii świąt grudniowych, trwających cały grudzień… Nie ważne, które święta lubimy bardziej, nie ważne czy wolimy wiosnę czy zimę. Ważne jest to, by każdą porę wykorzystać kreatywnie i spędzać czas z dzieckiem, ciesząc się aurą za oknem – każdą! Bo przecież każda pora roku ma swój urok i niepowtarzalny klimat. Dziś mamy dla Was kilka propozycji kreatywnego i dobrego czasu wiosenną porą, ze świętami w tle!

Świąteczne zwyczaje

Święta mają to do siebie, że zawsze są osadzone w tradycji i zwyczajach – dla jednym mniej, dla innych bardziej ważnych. Kultywowanie tradycji Świąt Wielkanocnych to korowód niesamowicie barwnych czynności, które możecie wykonać wspólnie, całymi rodzinami. Pamiętajcie, by koniecznie wspólnie udekorować świąteczny stół i przygotować wielkanocne śniadanie!

Palmy i wianki wielkanocne

Tradycja Niedzieli Palmowej to dobry moment, by wielkanocną plamę stworzyć samemu. Razem ze swoim maluszkiem możecie wybrać pięknę gałązki z kwitnącymi pąkami, bazie, zielony bukszpan czy żółtą forsycję i stworzyć autorską kompozycję, która zachwyci wszystkich, a przy tym będzie oryginalną ozdobą Waszego świątecznego stołu. Oryginalną ozdobą, której tworzenie to dobra zabawa, są wianki wielkanocne. Te, stają się coraz bardziej popularne w naszych domach. Możecie stworzyć taki sami, z Waszymi maluchami – wystarczy trochę zesonowych gałązek, gotowe koło, wydmuszki, kokardki i gotowe!

Pisanki

Te, dzieci uwielbiają najbardziej! Którz z nas nie pamięta tych cudownych chwil wspólnego, rodzinnego, porannego zdobienia pisanek. Te z kolei, od wieków są symbolem Świąt Wielkanocnych. By uczyć malucha korzystania z natury, pokażmy jak barwić w naturalny sposób. I tak, by uzyskać kolor żółty gotujemy jajka w wywarze z kurkumy, sok z buraków zabarwi jajka na odcienie czerwieni i różu, jeśli chcemy uzyskać brązowy – warto zrobic mocny napar z kawy. Poniżej ściąga!

Fot. Cztery Kąty

Fot. Cztery Kąty

Pisanki możemy też ozdabiać owijając je przykładowo kolorowym kordonkiem, czy zdobić roztopionym woskiem – najpierw z wosku wykonujemy prosty wzór, później zanurzamy w wybranym barwniku, który zabarwi nam tylko te części bez wosku. Dla dzieci zdobienie pisanek kolorowymi flamastrami, farbkami czy wycinankami będzie niezłą zabawą!

Wielkanocny zajączej

To tradycja, która do nas przywędrowała, ale jest pełna uroku! Po niedzielnym śnadaniu wraz z dziećmi szukamy niespodzianek, które ukrył dla nas wielkanocny zajączek! To drobiazgi, słodycze, owoce pochowane po krzakach w ogrodzie, czy w różnych kątach naszych mieszkań. Ich wspólne, rodzinne poszukiwania z pewnością sprawią malcom sporą frajdę!

Wiosna pełna natury!

Wiosną przyroda budzi się do życia – to dobry czas, by uczyć dzieci świadomości środowiska, szacunku do ziemi, dbania o środowisko. Zresztą wiosenne miesiące – marzec, kwiecień – to sporo eko-świąt, jak Międzynarodowy Dzień Ziemi, czy Światowy Dzień Wody. Warto to wykorzystać i wspólnie poznawać naturę. Jak to robić?

Domowy ogródek

Kwiecień to dobry miesiąc, by posadzić zioła czy inne rośliny. Możecie wspólnie zasadzić rzeżuchę i wspólnie obserwować, jak z nasion wyrastają drobne listki. Możecie w donicach zasadzić zioła, a w ogrodzie większe krzewy. Dla malucha będzie to niecodzienna rozrywka – ważne, by miał własne grabki i łopatkę, i by pozwolić mu na zabawę ziemią.

Papierowe ptaki

Wiosna to czas, kiedy przylatują do nas różne ptaki, a zwięrzęta po zimie budzą się do życia. By uczyć malucha przyrody, stwórzcie z paierowych talerzyków i kolorowych bibułek piękne bociany (tak, takie jakie na naszych bajkowych zajęciach!), a z papierowych rolek po papierze toaletowym urocze żabki czy różne gatunki ptaków. Wystarczy trochę farby, włóczka, liście i gotowe! Guziki świetnie nadzadzą się na oczy. W tych pracach plastycznych bacznie jednak obserwujmy naszego małego podopiecznego, zwłaszcza w kontakcie z drobnymi elementami, które mogą trafić niespodziewanie do jego buzi.

Kolorowe wiosenne śniadanie

Może być świąteczne, a może być codzienne, ale stworzone razem! Wykorzystajmy zielony ogórek, paprykę, rzodkiewkę, szczypiorek i twórzmy nasze talerzowe historie… Szczypiorek staję się przydomową trawką, a rzodkiewka myszką! Wystarczy odrobina fantazji i cudowny początek dnia mamy zagwarnatowany!

Spacer

Tak, tak, tak! Wiosna to ten czas kiedy po kilku miesiącach mrozu i białej monotonii, robi się kolorowo! Jak wykorzystać kreatywnie wspólne spacery? Idźcie nakarmić łabędzie albo kaczki przy pobliskim stawie, idźcie do lasu i szukacie pierwszych pąków na drzewach. Na wiosennym spacerze możecie też pobawić się w ulubioną zabawę dzieci – w chowanego!

Wiosenne ozdoby

Te dla domu, balkonu czy ogrodu – zrobione samodzielnie i wspólnie. Zróbcie piękne kolorowe wiatraczki z wycinanego kolorowego papieru, zróbcie wiosenne latarenki z kolorowego kartonu, z przymocowaną lampką solarną lub latarką, a z origami piękne kwiaty czy ptaki, które mogą ozdobić Waszą kuchnię albo pokój maluszka!

Wierzymy, że wiosną Wasza kreatywność budzi się do życia, tak samo jak okoliczna przyroda! Warto ten czas wykorzystać na wspólne odkrywanie świata. Wycieczka do ZOO albo po najbliższej okolicy może okazać się wspaniałą przygodą dla Waszej pociechy. Pełną facynujących odkryć i samych dobrych emocji. Tego Wam z wiosną życzymy!