Kreatywny listopad!

Listopad to taki czas, kiedy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Każdy marzy o tym, by schować się pod kocem, popijając gorącą czekoladę. Każdy marzy o tym, by usiąść przy rozpalonym kominku, delektując się ciszą i spokojem jesiennego popołudnia. Wiadomo, że dzieci rządzą się swoimi prawami i nie zawsze możemy w ciszy i spokoju odpocząć, a gorąca czekolada często stojąc i czekając na nas, robi się prawie wersją mrożoną. Ale wiadomo też, że każda pora roku i każdy miesiąc jest dobry, by spędzać czas razem – rodzinnie i kreatywnie! Do czego dziś chcemy Was zachęcić!

Listopadowe spacery

Bo nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwe ubrania! Zgadzamy się z tym trochę, dlatego polecamy Wam ciepły sweter, kolorowe kalosze i jaskrawe, przeciwdeszczowe palto na jesienną wycieczkę do lasu! Dzieci będą zachwycone, bo wbrew pozorom skakanie przez kałużę to jedno z ulubionych zajęć maluszków. Oczywiście rekomendujemy wędrówki w czasie okna pogodowego, tak by było przyjemnie i kolorowo! A co można robić na wspólnym spacerze? Zbierzcie kolorowe liście, kasztany, szyszki i żołędzie. Przynieście je do domu i razem zróbcie z nich jesienne ozdoby i niebanalne figurki. Potrzebować będziecie do tego plasteliny, zapałek i wyobraźni! Szyszkę warto posadzić w ziemi, jak? Do doniczki wsyp ziemię i włóż do niej szyszkę tak, by jej połowa wystawał ponad – gotowe! Razem z malcem obserwujcie bacznie, bo za jakiś czas powinno nam się zazielenić, a na szyszce pojawią się pierwsze gałązki z igłami. W ten sposób stworzycie mini las w swoim domu, a przy tej okazji opowiecie też trochę o roli drzew w naszym życiu i o szacunku do przyrody. Z darów lasu zrobicie też z łatwością świąteczne ozdoby, które już za chwilę nam się przydadzą!

Rysowanki, malowanki!

Kiedy za oknem paskudna chlapa i paskudny wiatr, zachęcamy Was do wspólnego tworzenia! Rysowanie sprzyja rozwojowi Waszego maluszka – chwytając kredkę ćwiczy zmysł dotyku, rysując ćwiczy wyobraźnię. Możecie rozłożyć na podłodze ogromny arkusz papieru i stworzyć jesienną kompozycję – klejąc na niej liście, które znaleźliście na spacerze, dorysowując gałęzie drzew i inne jesienne elementy, które ułożą nam się w jesienną historyjkę. Na pewno udaną zabawą, pełną kreatywności będzie malowanie rączek i odciskanie ich wspólnie na arkuszu papieru albo malowanie rękami, które dzieci uwielbiają. I tak jesienny, szary wieczór zamienicie w festiwal kolorów.

Poczytaj mi mamo!

Czytanie jest ważne! Mówimy i piszemy to po raz kolejny i po raz kolejny dodamy, że nie przestaniemy propagować czytania od pierwszych dni życia! Listopadowe wieczory wydają się być idealne do tego, by sięgać po książki. Bez względu na to, w jakim wieku masz dziecko – czytaj mu. Warto pozwolić, by maluszek sam sięgnął po książeczkę, która go zaciekawi, ale możesz także sama wyjść z inicjatywą – czytając młodszym dzieciom lub zarządzając książkowy wieczór ze starszakami! Propozycje nowości książkowych, pozycji które uczą i rozwijają, szykujemy dla Was na grudzień. Może nasza lista okaże się być też natchnieniem przy poszukiwaniach prezentów świątecznych.

Życie codzienne

Jesteśmy wierni filozofii Montessori, a to oznacza zaproszenie dziecka do życia codziennego. Nie ma nic lepszego niż wspólne gotowanie z maluchem. Możecie razem zrobić prostą i rozgrzewającą zupę z jesiennych warzyw. Ty będziesz kroić, a malec będzie wrzucał kolorowe elementy do garnka. Przyjemnie jest też zrobić razem naleśniki, które możecie wspólnie nadziać owocami i twarożkiem albo upiec babeczki. Dzieci uwielbiają robić to, co dorośli, dlatego warto zachęcić je do wspólnego wykonywania domowych czynności. Znając życie, nawet jak przyjdzie Wam do głowy, by zrobić jesienne porządki – Wasz maluszek pewnie świetnie się odnajdzie w roli segregowania ubrań!

Jesień może być inspirująca, listopad – mimo że uważany za najsmutniejszy miesiąc w roku – może być pełen kolorów i twórczej energii. Trzeba ją tylko w sobie wyzwolić i zarazić nią domowników. Czego z całego serca Wam życzymy! Kolorowego listopadowego szaleństwa! Tak, w Bajkowej jesteśmy optymistyczni przez cały rok!