Uruchamiamy grupy przygotowania przedszkolnego

Dzieci rosną. Nie ma na to rady. Po pierwszych miesiącach funkcjonowania wspólnie z mamą, wiele z Was decyduje się na krok w postaci opieki żłobkowej. Doceniamy to, bo wierzymy, iż wczesny kontakt z innymi dziećmi, rówieśnikami, przebywanie w nowym miejscu, z nowymi osobami, ma bardzo korzystny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Wykształca w nim pożądane w późniejszym wieku zdolności socjologiczne i emocjonalną inteligencję. Sprawia, iż dziecko jest otwarte, nabywa umiejętności miękkich. Dziecko żłobkowe łatwiej adaptuje się do nowego, późniejszego otoczenia – przedszkolnego i szkolnego, a we wcześniejszych latach życia, bez problemu zostanie pod opieką cioci, babci, koleżanki czy niani. Każda zmiana środowiska jest dla malucha wielką zmianą, dlatego warto zawsze pomyśleć o adaptacji.

Z myślą o tych najmłodszych, którzy we wrześniu będą chcieli rozpocząć przygodę przedszkolną – często w publicznych placówkach – proponujemy wcześniejszą adaptację. Jeśli myślisz o tym, by od września Twój maluszek poszedł do przedszkola, bierzesz udział w naborze do publicznej placówki, daj dziecku czas i szansę na przygotowanie. Zapraszamy do naszych grup przygotowania przedszkolnego, które obecnie tworzymy, a które swój start będą miały w marcu. Naszą propozycję kierujemy zarówno do tych, którzy nadal przebywają z maluchem w domu, a dziecko we wrześniu będzie miało swój przedszkolny debiut, jak i tych, którzy przebywają w naszej Bajkowej Krainie, a w marcu skończą 2,5 roku.

To ważne, by przy zmianie środowiska dać dziecku szansę na wcześniejsze poznanie i przyzwyczajenie się. Zaowocuje to z pewnością szybszą i łatwiejszą adaptacją. Z kolei jeśli dziecko przebywa w gronie żłobkowych maluszków, przejście to starszej grupy to także kolosalna zmiana dla niego. W żłobku dzieci przez cały czas przebywają pod okiem swojego opiekuna, bawią się z nim, ten zaś poświęca im 100% uwagi. Zadania są realizowane wspólnie, to ogólne zabawy dostosowane do wieku. W przedszkolu staramy się, by było więcej samodzielności, by polecenia były bardziej konkretne, zwracamy uwagę na precyzję. W przedszkolu realizowana jest także podstawa programowa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji, w planie pojawiają się stałe zajęcia. My – pedagodzy, rozumiemy, iż nie każde dziecko, które skończyło 2,5 roku jest na to gotowe. Dlatego możemy wspólnie sprawić, by zaakceptowało to z radością, cieszyło się z tej zmiany i powoli rozumiało, że jest już starsze, więc może i potrafi więcej. Dajmy mu szansę na przystosowanie się.

Zapraszamy rodziców dzieci, kończących 2,5 roku w marcu do rozmowy z nami i naszym psychologiem – wspólnie możemy podjąć decyzję, czy to już właściwy czas na zmianę.

Zapraszamy też rodziców spoza Bajkowej Krainy – tych, których czeka we wrześniu start przedszkolnej przygody. Przyjdźcie – wspólnie porozmawiamy i damy szansę maluchom na lepsze przygotowanie przedszkolne.