Lubimy czytać, czyli rola biblioteczki malucha w naszych placówkach!

O tym, że czytanie jest ważne będziemy mówić zawsze i wszędzie. Powtarzać na każdym kroku i zachęcać Was – drodzy rodzice, do tego, by czytać każdego dnia swojemu dziecku. Czytać i opowiadać o książkach, czytać i pokazywać kolorowe okładki i piękne ilustracje. Czytać, czytać, czytać – zarażać i zasiewać ziarenko od pierwszych dni. Z pewnością zakiełkuje i w przyszłości maluch samodzielnie będzie z chęcią sięgał po książki. Ważne jest też samodzielne czytanie. Kiedy malec widzi, jak mama i tata wieczorową porą sięgają po książkę, chętniej się zainteresuje i gwarantujemy Wam – w kolejnych latach życia nie będzie miał problemu z tym, by zaczytywać się , a wręcz zakochiwać się w książkach!

W Bajkowej i Tęczowej Krainie stawiamy prawidłowy rozwój dziecka na pierwszym miejscu. Dlatego książki i biblioteczki maluszka mają swoje specjalne miejsce w naszych placówkach. Czytelnicze kąciki dla maluszków to u nas specjalnie wydzielona przestrzeń z półkami, na których znajdują się czytelnicze nowości maluchów. Starsze pozycje również znajdują na nich swoje miejsce, bo wartościowe książki służą nam latami. Zwracamy uwagę na prezentację książeczek – zgodnie z duchem Montessori, układane są one okładkami w stronę dzieci. Dlaczego? Już dawno badania wykazały, że ten sposób ułożenia książek – jakby prezentacja, sprawia, że dziecko zdecydowanie i chętnie sięga po dany tytuł. Stosujemy tę zasadę w naszych żłobkach i przedszkolu, zachęcamy także Was – drodzy rodzice, do takiego ułożenia tytułów czytelniczych w dziecięcych pokojach.

Nasi opiekunowie także dziennie, w ciągu zajęć czytają maluszkom! Czytamy wspólnie krótkie opowiadania i historyjki, które są zgodne z tematem naszych zajęć, porą roku, czy okresem świątecznym. Także w ramach dodatkowych zajęć z języka angielskiego, nauczyciele czytają dzieciom opowiadania przeznaczone do nauki języka – krótkie, lekkie, rymowane z prostym i melodyjnym słownictwem, które wpada w ucho.

Czytanie ma wartość, a my jesteśmy jego ogromnymi zwolennikami zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego zarówno książki, jak i czas na codzienne czytanie najmłodszym, zajmuje jedno z pierwszych miejsc w naszych Tęczowych i Bajkowych Krainach! I Was zachęcamy do codziennej, wieczornej lektury – niech stanie się to Waszym codziennym rytuałem. Powtarzalność u małych dzieci ma głęboko uzasadniony sens, a wieczorne rytuały – w tym czytanie bajek – pozwala na spokojny sen (o tym pisaliśmy ostatnio na naszym blogu). Kiedy Wasze dzieci są już w wieku przedszkolno-szkolnym i potrafią czytać samodzielnie, warto robić sobie rodzinne wieczory z książką. Kiedy to wszyscy razem siadacie na kanapie i zanurzacie się w lekturach! Każdy w swojej! Fajna sprawa – polecamy Wam!